Tremujori i dytë, infektimet nga COVID-19 pësojnë ulje

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje
Nga Blerte H. Kraja
Përditë dalin zonja të nderuara të ISHP-se që na informojnë, se kaq u testuan, kaq janë të infektuar dhe kaq humbën betejën me Covid…Po mirë çfarë thonë statistikat zyrtare? Na rezulton se numri i vdekjeve në shkallë vendi në tremujorin e parë të 2020 ishte 6.115 persona, ndërsa në tremujorin e dytë 4. 889 persona.
Pra eshte ulur me 1.226 persona numri i vdekjeve në tremujorin e dyte, kur ishim të mbyllur në shtepi e në gjendje të jashtëzakonshme…Po të bëjmë një pjestim për të nxjerrë numrin mesatar ditor të personave që ndërrojnë jetë duke marrë për bazë të dhënat e tremujorit të dyte na rezulton se mesatarisht 54 persona ndërrojne jetë ne dite në shkallë vendi.
A mund të konsiderohet Covid si makina korrëse në këtë rast? Kam frikë se jo…Ndoshta informacioni i ISHP-së do të ishte me optimist e PRO JETES nëse pasurohej edhe më keto të dhena: kanë bërë testin serologjik në shkallë vendi kaq persona dhe kaq kanë krijuar antikorpe, po ashtu në shkalle vendi sot kishte kaq vdekje, ku vetem 5-10% kishin shkak determinant nga Covid, pasi 30% ishin nga probleme kardiovaskulare, 20% nga ndotja, etj. #ProJetes    /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Zyrtare, Moska do të nisë vaksinimin kundër koronavirusit brenda javësh

Kryetari i Moskës, Sergei Sobyanin, ka thënë se vendi që ai udhëheq do të nisë vaksinimin masiv kundër koronavirusit...

Moti, kthjellime dhe vranësira kalimtare gjatë ditës

Sipas MeteoAlb, kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë kushtet e motit në vendin tonë gjatë paradites, ku më të shpeshta vranësirat do jenë në pjesën...

Leonard Karaj: Rama, një diktator në demokraci

Kërkimi i mandatit të tretë rresht si kryeministër nga Edi Rama, po përkthehet nga kundërshtarët e tij si “instalim diktature”… Rrugëtimi i Ramës në...

Spartak Ngjela: Diktator? Rama është i kontrolluar ndëkombëtarisht

Kërkimi i mandatit të tretë rresht si kryeministër nga Edi Rama, po përkthehet nga kundërshtarët e tij si “instalim diktature”… Rrugëtimi i Ramës në...

Analiza/ A është diktator Edi Rama?

Nga Lorenc Vangjeli

Lajme të tjera

Web TV