Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

Ekspertët paralajmërojnë: Skuqja e lëkurës simptoma e katërt zyrtare e koronavirusit, 8 treguesit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një skuqje e lëkurës duhet të konsiderohet simptoma e katërt zyrtare e koronavirusit, ky është paralajmërimi që vjen së fundmi  nga ekspertët.

Studiuesit thonë se ata kanë identifikuar tetë lloje të ndryshme të skuqjes së lëkurës të cilat mund të jenë një shenjë e mundshme e Covid-19 .

Ekspertët nga King’s College London, të cilët drejtojnë aplikacionin “Covid Symptom Tracker”, vunë re një rritje të përdoruesve që raportuan reagimin e pazakontë.

Ata zbuluan se nëntë për qind e njerëzve që kishin rezultuar pozitiv për koronavirus gjithashtu kishin ose skuqje të trupit ose skuqje të gishtave të duarve ose këmbëve.

Studiuesit thanë se skuqjet ishin dy herë më të zakonshme tek fëmijët sesa tek të rriturit dhe mund të jenë një parashikues më i mirë për të bërë një test madje edhe më shumë  se sa ethet ose kolla.

Sipas të dhënave, skuqjet mund të shfaqen para, gjatë ose pas pranisë së simptomave të tjera Covid dhe nganjëherë shumë javë më vonë.

Rastet ishin gjithashtu shenja e vetme e infeksionit për 21 përqind të njerëzve.

Si rezultat i këtyre gjetjeve, ekspertët u kërkuan njerëzve që në mënyrë anonime të paraqisnin imazhe të skuqjes së tyre të lëkurës për hetime të mëtejshme.

Ata morën 3,195 fotografi në total, të cilat u rishikuan, klasifikuan dhe kuruan nga një ekip i dermatologëve të vjetër.

Së bashku me Shoqatën Britanike të Dermatologëve, ata kanë krijuar një galeri në internet që tregon 400 nga imazhet.

Ata i kanë ndarë në tetë lloje të ndryshme skuqjet e lëkurës …

  1. Skuqje të tipit koshere (urtikarie)

Shfaqja e papritur e gungave të ngritura në lëkurë të cilat shfaqen dhe largohen shumë shpejt me kalimin e orëve dhe zakonisht shkaktojnë shumë kruarje.

Mund të përfshijë çdo pjesë të trupit dhe shpesh fillon me kruajtje intensive të pëllëmbëve të duarve ose thembrave, dhe gjithashtu mund të shkaktojë ënjtje të buzëve dhe qepallave.

Këto skuqje mund të shfaqen mjaft herët në infeksion, por gjithashtu mund të zgjasin shumë edhe më pas.

  1. Skuqje e llojit |”nxehtësi me gjemba”

Zona të gungave të vogla, të kuqe kruajtëse, që mund të ndodhin kudo në trup, por veçanërisht bërrylat dhe gjunjët, si dhe pjesa e pasme e duarve dhe këmbëve.

Skuqja mund të vazhdojë deri në disa ditë ose edhe javë.

  1. (djegiet) që pëtrfshijnë Gishtërinjtë e duarve dhe këmbëve

“Gishtat e këmbës” ishin një fenomen në fillim të pandemisë, por ekspertët thonë se ato mund të jenë një shenjë e koronavirusit. Gunga të kuqërremta dhe të purpurta në gishtërinjtë e duarve ose këmbëve , të cilat mund të jenë të lënduara, por jo zakonisht kruajtëse.

Ky lloj i skuqjes është më specifik për Covid-19, është më i zakonshëm tek të rinjtë me sëmundje dhe ka tendencë të shfaqet më vonë.Ekspertët shpresojnë se ata mund të ndihmojnë njerëzit dhe mjekët të identifikojnë nëse një skuqje e pazakontë mund të jetë një shenjë e koronavirusit ose ju.

Lexo edhe :  I hapet rrugë rekursit në Gjykatën e Lartë, zbardhet vendimi i Apelit për vulën e PD

 

  1. ”Pityriasis rosea”

Ky është një shpërthim akut i njohur nga dermatologët.

“Pityriasis rosea” mund të ketë natyrë sezonale, zakonisht ndodh në vjeshtë dhe dimër.

Mendohet se është një tregues origjinal viral, megjithëse nuk është provuar kurrë deri më tani.

Kjo lloj skuqjeje zakonisht prek të rinjtë, ku edhe janë vërejtur më shumë njerëz që raportojnë për këtë lloj gjatë pandemisë.

  1. Ekzema e qafës dhe gjoksit. Kjo lloj skuqjeje shfaqet në qafë dhe në pjesën e përparme të gjoksit në vendet e ekspozuara nga rrezet e diellit. Zakonisht është mjaft rozë dhe shkakton shumë kruarje. Mund të shfaqet në çdo kohë gjatë ose pas infeksionit dhe zakonisht zgjat disa javë.

  1. Buzët mund të ndjehen të lënduara dhe të bëhen të thata duke shkaktuar luspa ndërsa marrin kohë të shërohen. Kjo mund të shoqërohet edhe me hidhërim brenda gojës.

7. Ky model është lehtësisht i dallueshëm pasi paraqitet me njolla të shumta të kuqe të thellë ose të purpurta. Mund të shkaktojë pjesë të ngjashme me mavijosjen. Njollat ​​shkaktohen nga dëmtimi i enëve të vogla sipërfaqësore duke arritur deri në gjakderdhje në lëkurë.

8. Ky është një model i zakonshëm që shihet në infeksionet virale me një skuqje simetrike që përfshin njolla të shumta të kuqërremta ose gunga mbi trup. Zakonisht shoqërohet me simptoma të një sëmundjeje virale, të tilla si ethe, kollë dhe gjendje e keqe.

Pacientët me Covid të dyshuar mund të paraqesin këtë model, por edhe mund të mos kenë simptoma të tjera, theksojnë ekspertët.

The sun raporton se ekipi gjithashtu nënvizoi se përdoruesit raportonin për humbjen e shijes dhe nuhatjes, e cila më vonë u shtua në listen e treguesve si shenjat e mundshme që janë paralajmërues që ju mund të jeni prekur nga covid-19 .

Veronique Bataille, dermatologe konsulente, i cili udhëhoqi studimin e lëkurës në lidhje me problematikat që vijnë nga Covid, tha: “Hulumtimi ynë tregon se skuqjet mund të jenë më parashikuese nëse jeni prekur nga Covid-19 sesa vetë ethet dhe kolla, veçanërisht tek fëmijët.

“Ne zbuluam se një në gjashtë fëmijë merr një skuqje të lëkurës pa ndonjë simptomë tjetër klasike. Për shumicën, skuqjet e Covid-19 zgjasin për disa javë dhe përfundimisht zhduken. Në disa raste, ilaçet e përshkruara mund të jenë të nevojshme nëse skuqja është shumë e irrituar.” Ru. Do/ Fjala.al

Të fundit

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën e foshnjave të parakohshme

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri...

Zaragoza është në rrugën e duhur për të nënshkruar me mesfushorin Keidi Bare

Në një zhvillim të fundit, drejtori sportiv Juan Carlos Cordero dhe përfaqësuesi i mesfushorit shqiptar, Juanma López, kanë bërë hapa të rëndësishëm drejt nënshkrimit...

Ç’do të ndodhë mes Kimmich dhe FC Bayern? Ja kur vendoset e ardhmja e yllit gjerman

Çfarë do të ndodhë mes Joshua Kimmich dhe FC Bayern? Kjo pyetje aktualisht po trazon shumë mendje në Mynih. Kontrata e 91-herë lojtarit të kombëtares...

VIDEO/ Kim Kardashian rikrijon videon virale së bashku me Andrea Bocellin

Nga India në Itali, motrat Kardashian janë gjithmonë aty ku është vëmendja. Kim dhe Khloé Kardashian bënë një sërë paraqitjesh mahnitëse në dasmën e...

Strategu i fushatës së Bill Clinton: Dyert për Biden janë mbyllur

Fushata e rizgjedhjes së Presidentit Biden ka përfunduar plotësisht, parashikoi të enjten komentatori politik i CNN dhe ish-strategu i Bill Clinton, Paul Begala. “Kam folur...

Lajme të tjera

Web TV