Ekspertët paralajmërojnë: Skuqja e lëkurës simptoma e katërt zyrtare e koronavirusit, 8 treguesit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një skuqje e lëkurës duhet të konsiderohet simptoma e katërt zyrtare e koronavirusit, ky është paralajmërimi që vjen së fundmi  nga ekspertët.

Studiuesit thonë se ata kanë identifikuar tetë lloje të ndryshme të skuqjes së lëkurës të cilat mund të jenë një shenjë e mundshme e Covid-19 .

Ekspertët nga King’s College London, të cilët drejtojnë aplikacionin “Covid Symptom Tracker”, vunë re një rritje të përdoruesve që raportuan reagimin e pazakontë.

Ata zbuluan se nëntë për qind e njerëzve që kishin rezultuar pozitiv për koronavirus gjithashtu kishin ose skuqje të trupit ose skuqje të gishtave të duarve ose këmbëve.

Studiuesit thanë se skuqjet ishin dy herë më të zakonshme tek fëmijët sesa tek të rriturit dhe mund të jenë një parashikues më i mirë për të bërë një test madje edhe më shumë  se sa ethet ose kolla.

Sipas të dhënave, skuqjet mund të shfaqen para, gjatë ose pas pranisë së simptomave të tjera Covid dhe nganjëherë shumë javë më vonë.

Rastet ishin gjithashtu shenja e vetme e infeksionit për 21 përqind të njerëzve.

Si rezultat i këtyre gjetjeve, ekspertët u kërkuan njerëzve që në mënyrë anonime të paraqisnin imazhe të skuqjes së tyre të lëkurës për hetime të mëtejshme.

Ata morën 3,195 fotografi në total, të cilat u rishikuan, klasifikuan dhe kuruan nga një ekip i dermatologëve të vjetër.

Së bashku me Shoqatën Britanike të Dermatologëve, ata kanë krijuar një galeri në internet që tregon 400 nga imazhet.

Ata i kanë ndarë në tetë lloje të ndryshme skuqjet e lëkurës …

  1. Skuqje të tipit koshere (urtikarie)

Shfaqja e papritur e gungave të ngritura në lëkurë të cilat shfaqen dhe largohen shumë shpejt me kalimin e orëve dhe zakonisht shkaktojnë shumë kruarje.

Mund të përfshijë çdo pjesë të trupit dhe shpesh fillon me kruajtje intensive të pëllëmbëve të duarve ose thembrave, dhe gjithashtu mund të shkaktojë ënjtje të buzëve dhe qepallave.

Këto skuqje mund të shfaqen mjaft herët në infeksion, por gjithashtu mund të zgjasin shumë edhe më pas.

  1. Skuqje e llojit |”nxehtësi me gjemba”

Zona të gungave të vogla, të kuqe kruajtëse, që mund të ndodhin kudo në trup, por veçanërisht bërrylat dhe gjunjët, si dhe pjesa e pasme e duarve dhe këmbëve.

Skuqja mund të vazhdojë deri në disa ditë ose edhe javë.

  1. (djegiet) që pëtrfshijnë Gishtërinjtë e duarve dhe këmbëve

“Gishtat e këmbës” ishin një fenomen në fillim të pandemisë, por ekspertët thonë se ato mund të jenë një shenjë e koronavirusit. Gunga të kuqërremta dhe të purpurta në gishtërinjtë e duarve ose këmbëve , të cilat mund të jenë të lënduara, por jo zakonisht kruajtëse.

Ky lloj i skuqjes është më specifik për Covid-19, është më i zakonshëm tek të rinjtë me sëmundje dhe ka tendencë të shfaqet më vonë.Ekspertët shpresojnë se ata mund të ndihmojnë njerëzit dhe mjekët të identifikojnë nëse një skuqje e pazakontë mund të jetë një shenjë e koronavirusit ose ju.

Lexo edhe :  Humb jetën nga COVID 28-vjeçarja shtatzënë, familjarët: Pusho e qetë me bebushin tënd që e doje aq shumë

 

  1. ”Pityriasis rosea”

Ky është një shpërthim akut i njohur nga dermatologët.

“Pityriasis rosea” mund të ketë natyrë sezonale, zakonisht ndodh në vjeshtë dhe dimër.

Mendohet se është një tregues origjinal viral, megjithëse nuk është provuar kurrë deri më tani.

Kjo lloj skuqjeje zakonisht prek të rinjtë, ku edhe janë vërejtur më shumë njerëz që raportojnë për këtë lloj gjatë pandemisë.

  1. Ekzema e qafës dhe gjoksit. Kjo lloj skuqjeje shfaqet në qafë dhe në pjesën e përparme të gjoksit në vendet e ekspozuara nga rrezet e diellit. Zakonisht është mjaft rozë dhe shkakton shumë kruarje. Mund të shfaqet në çdo kohë gjatë ose pas infeksionit dhe zakonisht zgjat disa javë.

  1. Buzët mund të ndjehen të lënduara dhe të bëhen të thata duke shkaktuar luspa ndërsa marrin kohë të shërohen. Kjo mund të shoqërohet edhe me hidhërim brenda gojës.

7. Ky model është lehtësisht i dallueshëm pasi paraqitet me njolla të shumta të kuqe të thellë ose të purpurta. Mund të shkaktojë pjesë të ngjashme me mavijosjen. Njollat ​​shkaktohen nga dëmtimi i enëve të vogla sipërfaqësore duke arritur deri në gjakderdhje në lëkurë.

8. Ky është një model i zakonshëm që shihet në infeksionet virale me një skuqje simetrike që përfshin njolla të shumta të kuqërremta ose gunga mbi trup. Zakonisht shoqërohet me simptoma të një sëmundjeje virale, të tilla si ethe, kollë dhe gjendje e keqe.

Pacientët me Covid të dyshuar mund të paraqesin këtë model, por edhe mund të mos kenë simptoma të tjera, theksojnë ekspertët.

The sun raporton se ekipi gjithashtu nënvizoi se përdoruesit raportonin për humbjen e shijes dhe nuhatjes, e cila më vonë u shtua në listen e treguesve si shenjat e mundshme që janë paralajmërues që ju mund të jeni prekur nga covid-19 .

Veronique Bataille, dermatologe konsulente, i cili udhëhoqi studimin e lëkurës në lidhje me problematikat që vijnë nga Covid, tha: “Hulumtimi ynë tregon se skuqjet mund të jenë më parashikuese nëse jeni prekur nga Covid-19 sesa vetë ethet dhe kolla, veçanërisht tek fëmijët.

“Ne zbuluam se një në gjashtë fëmijë merr një skuqje të lëkurës pa ndonjë simptomë tjetër klasike. Për shumicën, skuqjet e Covid-19 zgjasin për disa javë dhe përfundimisht zhduken. Në disa raste, ilaçet e përshkruara mund të jenë të nevojshme nëse skuqja është shumë e irrituar.” Ru. Do/ Fjala.al


Të fundit

KPA i ankohet amerikanëve: SPAK po na pengon punën

Përmes një letre drejtues zyrës së OPDAT, kryetarja e Kolegjit të Posacëm të Apelit, Albana Shtylla, ankohet për procedimet...

Pengmarrja në Fier/ Tekniku u thirr për të rregulluar lavatriçen, kunetërit e morën për grabitës

Është zbardhur ngjarja e sotme në Fier e cila për shkak të një keqkuptimi çoi nga një thirrje për të rregulluar lavatriçen tek një...

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Kim: Gjykatat e pastra dhe zgjidhje të çështjes së pronësisë do përthithin investimet e huaja

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim sheh një lidhje të drejtpërdrejtë mes sundimit të ligjit dhe bizneset, dhe po çaloi njëra nuk mund të jetë...

COVID-19/ Motra e Ronaldos shtrohet në spital me pneumoni pas infektimit nga virusi: Isha e pavaksinuar

Katia Aveiro , motra e Cristiano Ronaldos , ka qenë pozitive për Covid që nga 17 korriku dhe që të premten e kaluar është...

Ish-bashkëshorti i Rudina Dembacajt gjen dashurinë e tij të re pas ndarjes së bujshme nga aktorja

Pas ndarjes së bujshme me aktoren e humorit, Rudina Dembacajn duket se ish-bashkëshorti i saj ka nisur një lidhje të re dashurie. Aleksi ka publikuar...

Lajme të tjera

Web TV