Vaksina ndaj Covid/ Manastirliu: E garantojmë sapo të jetë gati, do të mbulojmë gjithë popullatën

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u shpreh se qeveria shqiptare është gati ta blejë vaksinën ndaj koronavirusit, sapo ajo të jetë gati.

E ftuar në emisionin “Real Story, Manastirliu theksoi se qeveria shqiptare nuk do të mbetet pas në marrjen e vaksinës, në momëntin që ajo do të të lançohet nga institucione të besuara ndërkombëtare.

“Facaliteti i Kovaksit është një instrument, ku marrin pjesë 80 shtete në botë. Kjo mundëson që qeveria shqiptare të mund të marrë në dorëzim të certifikuar vaksinën ndaj koronavirusit, kur kjo e fundit të jetë gati. Janë gjithsej 9 vaksina që po testohen. Qeveria shqiptare është gati të paguaj për vaksinën e koronavirusit, kur të jetë gati. Do të bëhet njëherë disbursimi i parë, ndërsa më pas do të ketë detaje në lidhje me vaksinën. Edhe OBSH po përgatitet për një korridor të vaksinave efikase”, u shpreh Manastirliu ndër të tjera.

 

Pa.Va/Fjala.al

 

Të fundit

Hapet sot spitali Covid3, 150 shtretër dhe 50 mjekë e infermierë

Reparti i ish-Kirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” do të kthehet nga sot në godinën e tretë që...

Zgjati 6 orë, kryhet me sukses operacioni i vështirë në QSUT

Spitali i ri i Kirurgjisë ka realizuar me sukses një ndërhyrje  të vështirë në ezofag. Lajmin e ka bërë të ditur Ministrja e Shëndetësisë...

“Deti”/ Dendias flet për vizitën në Shqipëri: Apel dypalësh në Hagë

Referuar vizitës së tij në Shqipëri ditët e fundit, ministri i Jashtëm i Greqisë ka folur për gazetën greke “Real News”. Teksa është pyetur nga...

Azerbajxhani dhe Armenia akuzojnë njëri-tjetrin për shkeljen e armëpushimit

Armëpushimi humanitar midis Azerbajxhanit dhe Armenisë ka qenë jetëshkurtër, të dy vendet akuzojnë njëri-tjetrin për shkeljen e përpjekjes së tretë të armëpushimit që nga...

Shëndeti i zemrës, vlerat e lëngut të domates

Domatja mund të jetë çelësi për një zemër më të fortë dhe kolesterol më të ulët. Ndërsa sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për një numër...

Lajme të tjera

Web TV