Berat/ Çelet ekspozita e rrallë me foto të vjetra të qytetit

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Në kuadër të muajit të trashëgimisë kulturore, Qendra e Muzeumeve në Berat ka planifikuar të organizojë një seri veprimtarish, siç ishte edhe ekspozita unike fotografike që u çel në Galerinë e Arteve “Eduart Lear” me fotot e vjetra të Beratit.

Ky është aktiviteti i dytë që po organizohet në kohë pandemie nga Galeria Lear në Berat, ku siç shihet edhe nga pamjet pjesëmarrësit kanë qenë të pakët, të pajisur me maska dhe duke respektuar distancën.

Në këtë ekspozitë ishin mbledhur fotografi të vjetra të Beratit nga fotografë vendas dhe të huaj, të grumbulluara nga revistat e asaj kohe si dhe nga fotografët e vjetër të qytetit të Beratit dhe të Shqipërisë. E veçanta e kësaj ekspozite ishte shfaqja për herë të parë e fotove nga të gjitha pamjet e qytetit, Ura e Goricës e shkatërruar në kohën e luftës si dhe shtëpitë muzeale të viteve 1938.

Në fjalën e tij, Drejtori i Muzeumeve në qytetin e Beratit, Agron Polovina i cili është dhe piktor, ka deklaruar se kjo ekspozite fotografike është një seri fotografish imazhe të qytetit të Beratit të vjetër, të përzgjedhura me kujdes, të cilat i përkasin një periudhe 100-120-vjeçare. “Shumica e fotove, – thotë Polovina – janë realizuar nga mjeshtër fotografë, nga udhëtarë, gjeografë, etnografë etj, të cilat i kanë ekspozuar ato në kohët e hershme në revistat ndërkombëtare të asaj periudhe”.

“Kjo ekspozitë pikë së pari i drejtohet brezit të ri, për të pasur një përfytyrim më të saktë për qytetin e tyre dhe historikun e zhvillimit të tij ndër vite’, tha Polovina.

Të pranishmin kanë shijuar ekspozitën, duke shijuar fotot e rralla dhe të paarritshme të qytetit antik, Beratit, të realizuara nga mjeshtrit fotografë (vendas dhe të huaj)./ Bl.Ba/Fjala.al

Lexo edhe :  Shefi i komisariatit dhe punonjësi i bashkisë infektohen me Covid, rriten ndjeshëm shifrat në Berat dhe Urë Vajgurore

 

Të fundit

SHBA heq Sudanin nga lista e zezë e vendeve që sponsorizojnë terrorizmin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të heqin Sudanin nga lista e zezë e shteteve që sponsorizojnë terrorizmin. Presidenti Donald...

Përurohet biblioteka e katërt dixhitale në Tiranë/ Veliaj: Investim për dijen

Kreu i Bashkisë Erion Veliaj dhe përfaqësuesi i UNICEF-it në Tiranë, Roberto de Bernardi, përuruan ditën e sotme bibliotekën e katërt dixhitale “Misto Treska”. Veliaj...

Bayern merr lajmin e keq para ndeshjes me Atleticon/ Ylli i ekipit infektohet me Covid-19

Bayern Munchen do të ketë një mungesë të madhe si Serge Gnabry në sfidën ndaj Atletico Madrid. Sulmuesi gjerman rezultoi pozitiv me Covid-19 dhe do...

Ndryshon leja e qarkullimit për automjetet në Shqipëri

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka firmosur një urdhër të ri për ndryshimin e lejës që qarkullimit të automjeteve në Shqipëri. Raportohet se dokumenti i...

Mosha e mesme, gjenerata më e zhgënjyer nga demokracia

Besimi i të rinjve tek demokracia është më i ulët se çdo grupmoshë tjetër. Brezi i të lindurve në vitet ’80 deri në 2000-shin janë...

Lajme të tjera

Web TV