Francis Scott Fitzgerald/Autori i romanit “Getsbi i Madh” që vdiq në moshën 45 vjeçare

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Shkrimtari Francis Scott Fitzgerald, i njohur më shumë për romanin e tij “Getsbi i Madh”, lindi më 24 shtator të vitit 1896 në St. Paul të shtetit Minnesota. Gjatë Luftës së Parë Botërore, kur ndodhej pranë qytetit Montgomery, Scott Fitzgerald u njoh me gruan e tij të ardhshme, Zelda Sayre. Së bashku ata u bënë çifti i parë i famshëm i periudhës së xhazit të viteve ‘20, duke bërë një jetë të bujshme dhe duke tërhequr vëmendjen e opinionit ngado që shkonin. Udhëtimet nëpër botë gjithashtu fillojnë: çifti do të jetë së pari në Londër dhe më pas në Paris. Këtu, në vitin 1921, ata u bënë pjesë e rrethit të intelektualëve që u mblodhën rreth Gertrude Stain, dhe i cili ishte i përbërë kryesisht nga shkrimtarët mërgimtarë.

Të dy do të tregojnë për periudhën franceze në një përmbledhje të vitit 1934. Më 1921, në Saint Paul, lindi vajza Frances, me nofkën Scottie. Qëndrimi në Saint Paul, megjithatë, nuk zgjat shumë: Zelda nuk është mirë në mjedisin tradicionalist të qytetit dhe të dy rikthehen në New York. Kjo është periudha që bëhet protagonisti absolut i romanit të tij më të famshëm: “Great Gatsby”. Por megjithëse bënin një jetë në dukje të lakmueshme, Fitzgeraldëve u duhej në të njëjtën kohë, të përballonin probleme të vështira që lidheshin me alkoolizmin e Scott-it dhe sëmundjen mendore të Zeldës, që sa vinte e keqësohej. “Getsbi i Madh”, që konsiderohet si vepra më e madhe e Scott Fitzgeraldit, pati pak sukses, kur u botua për herë të parë, më 1924.

Por me kalimin e kohës, romani që ka si temë qendrore aspiratën e amerikanit për sukses material, është bërë një nga veprat më popullore, më të lexuara dhe më të mirëpritura nga kritika, në letërsinë amerikane. Bazuar në romanin e Fitzgerald-it u xhirua një film në vitet 1970 dhe u shkrua një opera në vitin 1999. Ndërkohë, aktiviteti i tij si shkrimtar është shumë intensiv: në vitin 1922 ai boton “Të bukur dhe të dashuruar” dhe, në të njëjtin vit, përmbledhjen “Tregime të epokës së xhazit”. Në vitin 1934 shkrimtari botoi romanin e tij të katërt “E butë është nata”. Romani nuk arrin suksesin e dëshiruar. Fitzgerald-i sëmuret nga tuberkulozi dhe më pas bie në depresion për shkak të shumë vështirësive ekonomike dhe familjare. Shërimi fillon më 1937, kur ai pranon një kontratë 18-mujore si skenarist në Hollywood. Këtu ai takohet me një kroniste mondane, e cila e lejon atë të gjejë ekuilibrin e humbur. Në nëntor 1940, ndërsa u përpoq me shkrimin e romanit “Zjarret e fundit” ai u kap nga një atak në zemër. Francis Scott Fitzgerald vdiq më 21 dhjetor 1940, dhe ishte vetëm 45 vjeç. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Pamje të frikshme nga Turqia/ Ja dëmet e shkaktuara nga tërmeti 6.6 ballë (Foto dhe Video)

Një tërmet i fuqishëm ka goditur para pak minutash Turqinë dhe Greqinë. Epiqendra ishte në ishullin grek të Samos...

Vetë-ekzaminoni gjëndrën tiroide në vetëm një minutë

Gjëndra tiroide është një rregullator i punës së të gjitha qelizave të trupit, pasi hormonet që prodhon ndikojnë drejtpërdrejt në metabolizmin e qelizave, prandaj...

‘Hëna Blu’ shfaqet natën e Halloween-it (Video)

Natën e Halloween, të shtunën, një fenomen tepër i rrallë do të ndodhë në qiell. Shihet teper rrallë, por ne do të kemi rastin të...

OFL “ultimatum” për pasurinë dy të dënuarve nga Korça dhe Peshkopia

Operacioni Forca e Ligjit iu është drejtuar me formularë për deklarimin e burimeve të pasurisë dy personazheve të njohur të botës së krimit. Në kuadër...

Shkundet Turqia/ Tërmet 6.6 ballë, lëkundjet ndjehen edhe në Greqi

Një tërmet i fuqishëm ka goditur para pak minutash Turqinë. Lëkundjet janë ndjerë në Stamboll, Izmir, Çanakkale, Denizli, Bursa si dhe në Greqi. Qendra e tërmetit...

Lajme të tjera

Web TV