Thaçi për arrestimet në zyrat e OVL të UÇK në Kosovë: S’ka nevojë për aksione spektakolare

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Pas bastisjes që EULEX i bëri zyrave të UÇK-së dhe arrestimit të disa veteranëve të luftës, ka ardhur edhe reagimi i presidentit Hashim Thaçi.

Thaçi ka dalë kundër këtij operacioni të EULEX, teksa ka deklaruar se nuk kishte nevojë nga ana e EULEs për të bërë këto aksione spektakolare.

Ai thotë se UÇK ka qenë lëvizje vullnetare dhe e rezistencës për liri e pavarësi të Kosovës, ndërsa veteranët janë vlera më sublime e saj

Deklaratë për media e Presidentit të Republikës së Kosovës

Qytetarët e Kosovës dhe tërë bota presin që Dhomat e Specializuara t’i japin përgjigjen e duhur, profesionale dhe transparente pretendimeve monstruoze, siç janë insinuatat për “trafikimin e organeve njerëzore nga UÇK-ja” apo për “Shtëpinë e verdhë”, në emër të të cilave ne ishim të detyruar që t’i themelojmë Dhomat e Specializuara.

Siç tregon historia, Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka qenë lëvizje vullnetare, pjesë e rezistencës civile dhe angazhimit për liri e pavarësi në Kosovë dhe si e tillë është njohur nga bashkësia ndërkombëtare.

Ishte edhe shembull i bashkëpunimit me drejtësinë ndërkombëtare. Duke filluar me gjykatat e UNMIK-ut, Tribunalin për Ish-Jugosllavinë në Hagë, EULEX-in, gjykatat vendore dhe tani me nivelin e 5-të të drejtësisë në Kosovën e pasluftës, Dhomat e Specializuara. Asnjë i intervistuar apo i akuzuar nuk i ka ikur përgjegjësisë që t’u përgjigjet autoriteteve kompetente të drejtësisë.

E theksoj se rrjedhja e dokumenteve ka cenuar legjitimitetin e gjykatës në sytë e qytetarëve, ka dëmtuar imazhin e shtetit të Kosovës dhe të drejtat e të pandehurve potencialë. Publikimi i këtyre dokumenteve ka qenë i papranueshëm.

Veteranët e UÇK-së janë vlera më sublime e rezistencës dhe lëvizjes sonë për liri e pavarësi. Asnjë grackë e ngrehur nga kushdo nuk do ta vendosë Kosovën në anën e kundërt të drejtësisë.

Lexo edhe :  Shënohen 169 raste të reja dhe dy viktima nga Covid-19 në Kosovë

Është e qartë se kërkohet bashkëpunim i ndërsjellë, në perputhje me legjislacionin me të cilin janë themeluar Dhomat e Specializuara. Kjo drejtësi speciale është e obliguar që t’i përmbahet dhe të veprojë në kuadër të Kushtetutës së Kosovës dhe t’i respektojë të drejtat e të gjithëve.

Asnjë i pandehur potencial nuk do t’i ikë drejtësisë. Prandaj, vlerësoj se nuk ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare. Ndërsa integriteti dhe dinjiteti i secilit qytetar duhet të respektohet.

E tërë bota e dinë se Kosova ishte viktimë. UÇK-ja dhe tërë populli i Kosovës janë përballur me gjenocid dhe spastrim etnik.

Kosova gjithmonë ka qenë dhe do të jetë në anën e të vërtetës, bashkëpunimit, drejtësisë dhe të drejtës ndërkombëtare, e përcaktuar për ndërtimin e shtetit demokratik, ligjor dhe shumetnik, atdhe të të gjithë qytetarëve të saj.

Ky është vullnet i qytetarëve të Kosovës dhe përkushtim i institucioneve të shtetit të Kosovës.

La.Mi/Fjala.al

Të fundit

Zvicra mund t’iu mohojë të moshuarve me COVID trajtimin në reanimacion

Zvicra ka shënuar një numër të lartë të infektuarish me Covid-19. Vetëm ditën e premte u publikuan 6.592 raste të...

Qethi vajzën sepse dashuronte një serb/ Franca dëbon familjen boshnjake

Autoritetet franceze kanë dëbuar një familje nga Bosnja dhe Hercegovina pasi ata kishin rrahur vajzën e tyre dhe ia kishin qethur flokët vetëm për...

Presidenti Macron provokon sërish komunitetin musliman

Presidenti Emannuel Macron ka provokuar sërish komunitetin musliman, ku pas shfaqes së karikaturave të profetit Muhamed, ai ka dhënë leje që ndërtesat qeveritare të...

“El Classico” show në pjesën e parë/ Ansu Fati talent rekordesh

Pjesa e parë mes Barcelonës dhe Realit të Madridit është mbyllur në barazim 1-1. Nuk kishte si të mungonte spektakli në sfidën më të ndjekur...

Veliaj nga Dajti: Reja e Sharrës që nxinte Tiranën është zhdukur

Kryebashkiaku Erion Veliaj riktheu në vëmendjen e qytetarëve renë e madhe të tymit që krijohej nga mosmenaxhimi i mbetjeve në Sharrë duke e konsideruar...

Lajme të tjera

Web TV