Zbulohet dokumenti, gjyshi i Edi Ramës fiton vendin e parë në gara me makina -VIDEO

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Shpesh herë kryeministri i vendit Edi Rama ka deklaruar publikisht se ai jo vetëm që nuk di t’i japë makinës, por nuk disponon as patentë, megjithatë gjyshi duket se përveçse një shofer i zoti është zbuluar se ai ka qenë edhe fitues i një prej garave të para me automjete të mbajtura në vendin tonë.

Kjo vërtetohet përmes një dokumenti të zbuluar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ku citohet se Vlash Rama ka fituar garën me makina me të cilën ka zënë vendin e parë e mbajtur në vitin 1931.

“Kategoria e Madhe 1500 e lartë fitues Vlash Rama prej Durrësi veturë marka R30 dhjetë km.26 me 21 minuta”, thuhet ndër të tjera në dokument.

Drejtoria e Përgjithshme e Arkikave e shoqëron dokumentin e rrallë edhe me mbishkrimin: “A e dini se në Shqipëri vite më parë janë zhvilluar gara automobilistike? Ishte 24 shtatori i vitit 1929 kur u zhvillua gara e parë.

Me këtë rast po sjellim dokumente interesante mbi zhvillimin e edicionit të dytë të vitit 1931 të këtyre garave ku përmenden emrat e garuesve, vendi se ku zhvillohej edhe lloji i automjeteve që garojnë”./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Takimi Liga Profesioniste-Ministri e Financave, Libohova: Një hap në drejtimin e duhur

Në takimin e zhvilluar në kryeqytet, në mjediset e Ministrisë së Financave, midis përfaqësuesve të Ligës dhe qeverisë, ka...

OFL ‘ultimatum’ tre të dënuarve për prostitucion: Deklaroni pasurinë

Operacioni Forca e Ligjit iu kërkon të deklarojnë burimet e pasurisë tre personave të skeduar nga drejtësia për vepra të ndryshme penale. Në rrjetën e...

Bjellorusi/ Luakshenk nën presion, ultimatumi i opozitës po afrohet

Dhjetëra mijëra njerëz marshuan në Minsk dhe qytete të tjera të Bjellorusisë, duke kërkuar dorëheqjen e udhëheqësit autoritar, Alyaksandr Lukashenka, pavarësisht kërcënimit të Ministrisë...

Benefitet e të mos veshurit mbathje

Për shumë prej nesh, të veshësh të brendshme është një rutinë që është pothuajse si të marrësh frymë dhe mendimi për të ecur pa...

Së shpejti mbledhje mes dy qeverive/ Rama: Diskutime për heqjen e ligjit të luftës

Kryeministri Edi Rama është shprehur se së shpëjti do të ketë një mbledhje mes dy qeverive, asaj greke dhe shqiptare, për të diskutuar mbi...

Lajme të tjera

Web TV