A po provokon Turqia? Droni hedh ngjyrë të kuqe mbi flamurin grek -VIDEO

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në ishullin grek Kastelorizo ka ndodhur një ngjarje e paprecedentë. Një dron ka njollosur me ngjyrë të kuqje flamurin grek i cili ndodhej pak kilometra larg tokës turke.

Banorët e ishullit deklarojnë se në orën 07:00 të mëngjesit i shqetësoi një dron që fluturoi për 40 minuta në ajër.

Ata deklarojnë se Droni kishte altoparlantë që luanin himnin e Turqisë, teksa u afrua dhe hodhi bojë të kuqe mbi flamurin grek, i cili është vizatuar në formë grafiti në një nga shkëmbinjtë e fshatit.

Ky akt ndodh në mes të tensioneve Greqi-Turqi, për Mesdheun Lindor, aty ku ndodhet dhe ishulli i Kastelorizo që prej vitesh ndjen këto përplasje shtetërore si dhe rrymën e emigrantëve që vijnë nga Lindja e Mesme.

Greqia mendon se është një provokim por para konfirmimit po heton nëse droni ka ardhur nga toka turke, që ndodhet shumë afër ishullit apo nga brenda ishullit.

La.Mi/Fjala.al

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV