Sulmi me thikë në Paris cilësohet akt terrorist, ja çfarë zbardhin hetimet

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Policia franceze tha të shtunën se kishin ndaluar një individ i cili besohet të ketë qenë dikur shok dhome me personin që sulmoi dy njerëz në Paris pranë ish zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo”.
Mbrëmjen e së premtes policia la të lirë një algjerian 33-vjeçar, i cili ishte dëshmitar dhe kishte “ndjekur sulmuesin”, pasi hetuesit vërtetuan pohimet e tij.

Deri mëngjesin e së shtunës, shtatë njerëz ishin të ndaluar në lidhje me sulmin e së premtes, përfshi të dyshuarin si autor të sulmit.

Sulmuesi u identifikua si një burrë 18-vjeçar nga Pakistani, i cili kishte arritur në Francë para tre vitesh si një i mitur i pashoqëruar.

Autoritetet franceze filluan një hetim kundër terrorizmit pas sulmit të së premtes.

Në një intervistë me stacionin televiziv “France 2”, ministri i Brendshëm i atij vendi Gerald Darmanin tha se sulmi ishte, “qartësisht një akt terrorizmi islamik”.

“Në mënyrë të dukshme, ishte metodë e një terroristi islamik. Nuk ka dyshim se ky është një sulm i ri i përgjakshëm kundër vendit tonë, kundër gazetarëve, kundër shoqërisë tonë”, tha zoti Darmanin.

Prokurori francez kundër terrorizmit, Jean-Francois Ricard, tha se autori i dyshuar ishte arrestuar së bashku me një individ tjetër jo shumë larg nga vendi ku ndodhi sulmi.

Zoti Ricard tha se sulmuesi nuk i kishte njohur viktimat, një grua dhe një burrë nga një kompani prodhimi dokumentarësh të cilët ishin duke pirë cigare gjatë një pushimi. Nuk është ende e qartë motivi për sulmin dhe nëse ai kishte ndonjë lidhje me revistën satirike “Charlie Hebdo”.

Militantët islamikë sulmuan zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në vitin 2015 duke vrarë 12 njerëz. Ndërkohë në Paris po zhvillohet një gjyq për terrorizëm ndaj 14 individëve të akuzuar si bashkëpunëtorë në atë sulm.

Lexo edhe :  40 milion numri i të infektuarve me Covid-19 në të gjithë botën, 1.1 milionë kanë humbur jetën

Revista “Charlie Hebdo” zemëroi shumë myslimanë duke publikuar karikatura të Profetit Muhamet, dhe para fillimit të gjyqit revista ribotoi disa nga ato karikatura.

Javën e shkuar, policia zhvendosi shefen e burimeve njerëzore të revistës nga shtëpia e saj pasi ajo ishte shënjestër e kërcënimeve me vdekje rreth fillimit të gjyqit./VOA/

La.Mi/Fjala.al

Të fundit

DW: Gjermania nuk jep viza për kujdestarë për fëmijët

Pandemia e koronës u krijon probleme familjeve të reja që kanë nevojë për kujdestarë për fëmijët. Kush do të...

Kjo është bima mjekësore që ia rikthen humorin gjithë shtëpisë

A e dini se trumza është një bimë mjekësore e cila që në lashtësi është njohur si simbol i kurajos. Kjo bimë shumëvjeçare ka...

Loja e pistë me inceneratorët

Nga Plator Nesturi

Pandemia/OBSH: Të karantinohen rastet e kontaktit, mund të rikthehet izolimi

Ndërsa ndodhemi përballë një vale të dytë të virusit COVID-19, OBSH-ja kërkon reagim të menjëhershëm nga qeveritë e shteteve të ndryshme, duke theksuar se...

Çmimet e apartamenteve në Tiranë janë rritur me 43% në 7 vitet e fundit

35% e pronave të shitura në Shqipëri blihen nga individë me banim jashtë vendit. Vrojtimi periodik i Bankës së Shqipërisë për tregun e pasurive të...

Lajme të tjera

Web TV