Turqia ‘provokon’ Greqinë, bën veprimin e papritur në zonën mes ishujve grekë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Turqia ka njoftuar për stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve grekë Rodos dhe Kastelorizo. Ky vendim i qeverisë turke ka vënë në alarm Greqinë dhe për këtë arsye janë rritur sërish tensionet në Egjeun Lindor.

Qeveria turke njofton se stërvitja është planifikuar më 29 shtator nga ora 8:00 deri në 4:00, ndërsa janë paralajmëruar mjetet e tjera lundruese që të kenë kujdes.

Ky vendim vjen pas deklaratës së Presidentit Rexhep Tajip Erdogan më herët sot, i cili me rastin e përvjetorit të betejës detare të Prevezës në shtator 1538 tha se Turqia do të vazhdonte të mbronte “Atdheun e Kaltër” të saj, duke iu referuar zonave detare.

“Sot, si një nga 10 vendet që mund të projektojë, ndërtojë dhe mirëmbajë anije luftarake, ne do të vazhdojmë të forcojmë forcat tona detare dhe të mbrojmë” Atdheun Blu “për të forcuar ndjenjën e besimit tek aleatët tanë dhe për të vazhduar të mbrojmë interesat tona” , theksoi presidenti turk.

La.Mi/Fjala.al


Të fundit

Brenda tuneleve të vdekjes së Hamasit, nga ku bëhen kontrabanda e armëve dhe sulmet ndaj Izraelit (Foto)

Në një luftë të pabarabartë për shkak të kapaciteteve të ndryshme të armatimit, militantët palestinezë janë përpjekur të gjejnë...

E rëndë/ 17-vjeçarja vritet me thikë nga një 15-vjeçar, konflikti nisi në rrjetet sociale

Një vajzë 17-vjeçare humbi jetën, pasi u godit me thikë dje në Ivry-sur-Seine, një zonë në jug të Parisit. Raportohet se autor i dyshuar...

“300 euro për person”/ 21-vjeçari nga Bangladeshi arrestohet në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për kalimin kufitar 7 emigrantë të...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

A e vranë shqiptarët nënën 20-vjeçare? Mediat britanike artikull plot urrejtje: Njihen për lidhjet me krimin

I veshur me një kostum të zi dhe me vajzën në krahë, 33-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos i ka dhënë lamtumirën e fundit 20-vjeçares me origjinë...

Lajme të tjera

Web TV