Zbulohet papirusi me përmbajtje erotike i shekullit 19-të

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Megjithëse papirusët vijnë nga fundi i shekullit të 19-të, historitë e ilustruara duket se vijnë shumë kohë më parë.

Në Egjiptin e lashtë, madje edhe në të njëjtat varre të faraonëve, siç është ai i Tuthmosis III të madh, shfaqen shirita të mëdhenj që mbështjellin muret me vizatime skematike që tregojnë histori të ndara në skena, me tekste të ndërthurura.

“Nihil novum sub sole”, siç do të thoshin romakët,  ku mund të ilustrohet gjithashtu interesi që ka ngjallur seksi në të gjitha kohërat.

Në fillim të shekullit të 19-të, një punëtor që po gërmonte në Deir el-Medina, qyteti ku jetonin punëtorët që ndërtuan dhe zbukuruan hipogjen e Luginës së Mbretërve rreth vitit 1500 para Krishtit,u përball me një surprizë të këndshme.

Brenda një kavanozi ishte një papirus i copëtuar, por jo i dëmtuar sa për të zhdukur plotësisht ilustrimet mahnitëse që u konsideruan si të pahijshme, imorale dhe, padyshim, pornografike.

Italiani Bernardino Drovetti, konsull francez në Egjipt me urdhër të Napoleonit, e bëri këtë papirus këtë pjesë të koleksionit e tij privat të objekteve faraonike.

Pasioni për Egjiptin e lashtë po fillonte të merrte formë. Në 1824 koleksioni i tij i gjerë u ble nga Muzeu Egjiptian në Torino. Papirus i copëtuar përfundoi në Itali.

Jean-François Champollion, njeriu që deshifroi hieroglifet, e përshkroi atë si: “një imazh monstruoz, i pahijshëm, i cili më dha një përshtypje shumë të çuditshme të mençurisë dhe qetësisë egjiptiane”.

Pjesë e këtij muzeu u bë erdhi një papirus i konsideruar i pakëndshëm, i cili është bërë i njohur si papirusi erotik i Torinos.

Ata që ishin përgjegjës u siguruan që ajo të mos binte në sy dhe për dekada të tëra ishte mbajtur e ruajtur mirë në arkiva,sikur të mos ekzistonte. Por për fakt të mirë ky fakt ka ndryshuar.

Lexo edhe :  Dekonspirimi/ Lihet në fuqi masa e pezullimit nga detyra për Artan Shkëmbin

Papirus, i cili daton midis 1186-1069 pes dhe i deshifruar në mënyrën më të mirë të mundshme , është i ndarë në dy shirita.

E para tregon një fragment argëtues të kafshëve që kryejnë veprime njerëzore. Ndësa në pjesën e poshtme, ilustrohet një pjesë e pozicioneve të dashurisë, përmes dymbëdhjetë vinetave të ilustruara.

Ekzistojnë teori të ndryshme në lidhje me qëllimin e këtij papirusi shumë të ngarkuar seksualisht. A është një përmbledhje e qëndrimeve si Kama Sutra? A është një devijim njerëzor?

A përfaqëson një kritikë sociale? Në fakt, vizatimet tregojnë gra të reja të rafinuara me burra të moshuar që nuk i përgjigjen ligjeve mbizotëruese të bukurisë.

Nuk përjashtohet që ajo të jetë një shtëpi publike, apo shtëpi birre, siç quhej gjerësisht në Egjiptin e lashtë.

Skena kryesore, ajo që zë panelin qendror, tregon një grua në shtrat duke u përpjekur të bëjë të lumtur një burrë të shtrirë në dysheme.

Vizatimet janë konsideruar si satirike dhe me humor. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Pandemia/OBSH: Të karantinohen rastet e kontaktit, mund të rikthehet izolimi

Ndërsa ndodhemi përballë një vale të dytë të virusit COVID-19, OBSH-ja kërkon reagim të menjëhershëm nga qeveritë e shteteve...

Çmimet e apartamenteve në Tiranë janë rritur me 43% në 7 vitet e fundit

35% e pronave të shitura në Shqipëri blihen nga individë me banim jashtë vendit. Vrojtimi periodik i Bankës së Shqipërisë për tregun e pasurive të...

Miratohet Projektbuxheti 2021, qeveria synon rimëkëmbjen ekonomike

Zbardhen prioritetet, ja ku do të shkojnë lekët vitin tjetër. 28 mld për rindërtimin  Nga Fernada Cenko  Qeveria miratoi në një mbledhje të posaçme të saj...

Moti, priten ndryshime temperaturash ditën e sotme

Sipas MeteoAlb moti në vendin tonë gjatë paradites paraqitet me kthjellime dhe vranësira të lehta, ku më të shpeshta vranësirat do jenë në gjysmë...

200 dosje mbeten “peng” në Gjykatën Kushtetuese

Procesi i vetingut në drejtësi rrëzoi si gurët e një loje shahu 8 nga 9 anëtarët e Gjykatës Kushtetuese nga viti 2016, duke e...

Lajme të tjera

Web TV