Zjarret në Kaliforni jashtë kontrollit, ushtria zbarkon në rrugë për të menaxhuar situatën

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Zjarret vazhdojnë në pjesën veriperëndimore të Shteteve të Bashkuara. Ato kanëshkaktuar deri tani vdekjen e të paktën 35 njerëzve. Shkencëtarët thonë se këto janë zjarre të pashembullta për nga madhësia dhe shtrirja e tyre. Zyrtarët thonë se janë duke përdorur të gjitha kapacitetet për të luftuar zjarret, që kanë djegur miliona hektarë tokë. Në këtë përpjekje është angazhuar edhe ushtria amerikane.

Marinsat amerikanë në Kampin Pendleton në Kaliforninë jugore po përgatiten për betejën kundër zjarreve vdekjeprurëse që po godasin rajonin veriperëndimor të vendit.

“Gjatë ditëve të fundit, marinsat kanë marrë të gjitha pajisjet e nevojshme për misionin. Trajnimi filloi sot, dhe ata do të vazhdojnë të stërviten gjatë ditëve të ardhshme, para se të dislokohen në terren për të filluar punën.”

Togerja Melina Mesta thotë se marinsat kanë nderin të mbështesin operacionet e zjarrfikësve sot, ashtu siç kanë bërë edhe në të kaluarën. Oficeri Andrew Heisinger thotë se ai ka rreth 80 marinsa në njesinë e tij, të gjithë vullnetarë.

“Ky mision, është fare pranë nesh. Mbi 50 për qind e marinsave në njësinë tonë në Kampin Pendleton janë nga Kalifornia, kështu që shumë prej tyre janë prekur nga zjarri pasi ai ka përfshirë zonat ku ata kanë lindur dhe janë rritur”.

Frank Guzman i Shërbimit Pyjor të Shteteve të Bashkuara mirëpret përvojën taktike të ushtarëve profesionistë.

“Ata janë mësuar të punojnë në njësi të vogla. Janë mësuar të përshtaten dhe të kapërcejnë sfidat. Unë mendoj se kjo është një nga vlerat e tyre thelbësore, që do të jetë e rëndësishme në luftën ndaj zjarreve që shpejt ndryshojnë drejtim dhe janë një forcë shumë e paparashikueshme natyrore.”

Të paktën 35 persona kanë vdekur dhe miliona hektarë janë shkatërruar në zjarret e këtij sezoni në rajonin veriperëndimor të Shteteve të Bashkuara. Shkencëtarët thonë se këto janë zjarret më masive në gati dy dekada. Ekspertët e lidhin intensitetin dhe dendësinë e zjarreve me ndryshimin e klimës.

Lexo edhe :  Koço Devole infektohet me Covid-19, shtrohet në spital

La.Mi/Fjala.al

Të fundit


Tiranë/ Atentati ndaj biznesmenit Andon Dhima, arrestohen 4 persona

Katër persona të dyshuar për atentatin e dështuar ndaj biznesmenit Andon Dhima, në Tiranë, u ndaluan mëngjesin e sotëm nga policia. Mësohet se dy të...

Basha: Biznesi i vogël më i prekuri nga kriza

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se biznesi i vogël është në krizë. Teksa ka publikuar denoncimin e një pronari të një lokali,...

“Rrëfehet” prifti italian për 12 vitet në Shqipëri

Nga Raziela Myslimaj  Duhej të transferohej shumë larg nga vendi dhe familja, për diku që kishte shumë nevojë për kontributin dhe përvojën e tij. Vendimin...

Google akuzohet se po monopolizon padrejtësisht tregun, SHBA nis hetimin

Kompania Google akuzohet për monopol në tregun e kërkimit në internet, për këtë arsye qeveria amerikane e ka paditur. Në qendër të hetimit do të...

Lajme të tjera

Web TV