Denoncimi i avokat Cakranit: Në Shqipëri nuk ka ligj për ndalimin e propagandës komuniste

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Avokati i njohur Kujtim Cakrani ka bërë një denoncim në rrjetin social Facebook.

Denoncimi ka të bëjë me publikimin e librave, fotove apo simboleve të diktaturës. Ai thekson se në Gjermani ka një ligj të posaçëm që e ndalon këtë gjë. Ndër të tjera, Cakrani bashkangjit edhe një video në postimin e tij ku dallohen libra të kësaj natyre që tregëtohen në Shqipëri. Ai shton se në vendin tonë nuk ka një ligj që e ndalon këtë gjë.

Postimi i plotë:

“Konstatim!
Në Gjermani dhe Itali është e ndaluar me ligj publikimi dhe propaganda Naziste apo Fashiste, natyrisht edhe publikimi i librave apo përdorimi fotove, simboleve të diktatoreve Hitler dhe Musolini.
Gjithashtu edhe në vendet ish komuniste të lindjes janë të ndaluar me ligj glorifikimi apo përdorimi fotove ish diktatorëve të tyre, dhe propaganda komuniste.
Po në Shqipëri?
Jo nuk ka një ligj të ndaloj propagandën apo publikimin dhe glorifikimin diktatorët dhe simboleve të diktaturës…”, shkruan ai.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Zbulimi amerikan: Rusia, Irani kanë shtënë në dorë të dhëna të votuesve amerikanë

Rusia dhe Irani kanë shtënë në dorë informatat e regjistrimit të votuesve amerikanë, tha në një konferencë të rrallë...

Fillimi i mësimit në fakultete, miratohen rregullat anti-Covid

Më 2 nëntor studentët do të kthehen në auditorë, me protokoll sigurie të masave anti- Covid. Senati i Universitetit të Tiranës publikon rregulloren për mbrojtjen...

Atentati i dështuar/ Tentuan të vrisnin biznesmenin, pranga 4 personave

Gjashtë ditë pas atentatit të mbetur në tentativë ndaj biznesmenit Andon Dhima, policia mundi të arrestojë dy personat që e ndoqën për ta vrarë...

Numri i pensionistëve rritet 6.5%, popullsia e Shqipërisë po plaket

Qëndrueshmëria e skemës së pensioneve mbetet vunerabël prej rritjes së shpejtë të numrit të pensionistëve dhe rënien e fuqisë punëtore si një furnizues i...

Lajme të tjera

Web TV