Mbi 33 milionë persona të prekur nga virusi në botë, numri i viktimave dhe të shëruarve

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Shifrat e të prekurve nga koronavirusi janë ende në rritje. Mbi 33 milionë persona rezultojnë të prekur nga Covid-19 në të gjithë botën. “Worldometers.info raporton se numri i personave të të infektuarve ka arritur në 33,058,557.

Ndërsa nuk kanë mundur që të fitojnë betejën me virusin 998,747 si dhe 24,411,621 persona janë shëruar.

Mes këtyre shifrave, vendin e parë e zënë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 7,280,860 të infektuar, 209,090 të vdekur dhe 4,511,736 pacientë të shëruar. Ndërkohë, vendin e dytë e zë India me 5,990,513 persona të infektuar, 94,533 viktima dhe 4,938,641 të shëruar.

Ashtu siç dihet tashmë, vendin e tretë e zë Brazili me 4,717,991 të prekur, viktima janë 141,406 dhe 4,040,949 pacientë të shëruar. Kujtojmë se koronavirusi për herë të parë u përhap në Wuhan të Kinës dhjetorin e vitit të kaluar, ndërkohë që thuajse e gjithë bota po përballet me virusin vdekjeprurës./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Rama publikon vlerësimin e ”The Lancet” për sistemin shëndetësor: Shqipëria me pikët më të larta në rajon

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një video të vlerësimit të prestigjiozes botërore “The Lancet”, cila vlerëson sistemin e shëndetësisë...

Intervista/ Sali Berisha: Shefi i CIA-s, George Tenet, një mashtrues

Ish-presidenti i vendit dhe kryeministri Sali Berisha, në një intervistë për emisionin “HARD TALK nga Roland Qafoku”, analizon vitin tragjik 1997 dhe komenton raportet...

Moti, kthjellime dhe vranësira kalimtare gjatë ditës

Gadishulli i Ballkanit po vijon të jetë në ndikimin zonës me presion të lartë atmosferik duke influencuar në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë mot...

Horoskopi, 27 tetor 2020

Dashi Mos u shoqëro me njerëzit që të sjellin vetëm probleme këto ditë. Nëse një histori dashurie nuk funksionon, ajo mund të marrë fund në...

Marash Kumbulla bën ‘sulmuesin’/ Goli i shqiptarit shpëton Romën ndaj Milanit (Video)

Milani dhe Roma janë ndalur në barazim 3-3 në supersfidën e sotme në Serie A. Kjo sfidë nisi menjëherë me një gabim të Kumbullës...

Lajme të tjera

Web TV