Pandemia/Merkel: Na presin muaj të vështirë, duhet të shmangim izolimin

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, paralajmëroi kancelarja gjermane, Angela Merkel, raporton Reuters.

“Gjermania deri më tani ka kaluar pandeminë relativisht mirë falë sjelljes jashtëzakonisht të përgjegjshme të qytetarëve në muajt e fundit, por ne shohim tani që po vjen vjeshta, një fazë e vështirë është përpara”, i tha Merkel parlamentit gjerman.

Gjermania raportoi 1.798 raste të reja me koronavirus të mërkurën, treguan të dhënat e Institutit për sëmundjet infektive, Robert Koch.

Të martën, Merkel diskutoi me udhëheqësit e 16 landeve për të fuqizuar masat kundër pandemisë.

Kufizimet synojnë të shmangin “me çdo kusht” një izolim mbarëkombëtar, tha Merkel, duke shtuar se mbajtja në funksion e ekonomisë është një përparësi.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Gjermani ka arritur në mbi 280 mijë ndërsa mbi 9 mijë persona kanë vdekur.

Ndër masat që parashohin autoritetet gjermane është kufizimi i numrit të personave në tubimet private dhe publike./rel/

Të fundit

“Deja Vu”/ 27-vjeçari vritet nga Policia, shpërthejnë protestat në SHBA

Në SHBA kanë shpërthyer protestat masive pasi policia qëlloi për vdekje një 27-vjeçar, një ngjarje e ngjashme me atë...

A do të luajë ndaj Barcelonës? Del përgjigjia përfundimtare për Ronaldon

Cristiano Ronaldo nuk do të jetë prezent në sfidën mes Juventusit dhe Barcelonës. Portugezi nuk e ka kaluar ende Covid-19 dhe pasditen e së martës...

Policia jep detaje për arrestimin e avokatit në Lezhë: Efektivit i grisi bluzën dhe e goditi me grusht

Policia e Lezhës ka sqaruar arrestimin e avokatit Gjergj Neli pasditen e sotme, pasi bashkëshortja e tij akuzoi policinë se kishin ushtruar dhunë ndaj...

Presidenti i Barcelonës jep dorëheqjen para sfidës me Juventusin

Joseph Bartomeu dhe grupi i tij i drejtuesve, kanë dhënë dorëheqjen nga Barcelona 24 orë para ndeshjes me Juventusin. Njeriu që mbajti për 7 vite...

Ndalohen 5 sirianë në Pogradec

Policia në Pogradec ka ndaluar 5 shtetas sirianë. Mësohet se refugjatët e arrestuar ishin refugjate dhe po udhëtonin me një maninë. Por kur mjeti ka...

Lajme të tjera

Web TV