Pandemia mbyll parqet argëtuese, Disneyland shkarkon 28 mijë punonjës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Me nisjen e pandemisë, “Disney”u detyrua të mbyllte parqet e argëtimit në të gjithë botën.

Të gjitha u rihapën, përveç Disneyland, edhe pse kompania u detyrua të kufizonte numrin e vizitorëve për të lejuar distancimin fizik.

Tani “Disney” do të shkarkojë nga puna 28 mijë punonjës nëpër parqet e ndryshme amerikane, për shkak të numrit të ulët të vizitorëve.

Rreth dy të tretat e punonjësve të shkarkuar janë me kohë të pjesshme, sipas deklaratës së lëshuar nga kompania.

Në një deklaratë për mediat, Josh D’Amaro, kreu për njësinë e parqeve, tha se këtë vendim të vështirë e morën për shkak të kufizimit të kapaciteteve dhe prej rritjes së pasigurisë gjatë pandemisë, dhe sepse shteti i Kalifornisë nuk i ka hequr kufizimet të cilat do të bënin të mundur rihapjen. Ru. Do/ Fjala.al

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV