Covid-19/India synon 500 milionë vaksina

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

India shpreson të marrë deri në 500 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit deri në korrik të vitit të ardhshëm për rreth 250 milionë njerëz, tha të dielën ministri i Shëndetësisë Harsh Vardhan, derisa infeksionet në vendin e dytë më të prekur në botë, vazhdojnë të rriten.

India ka regjistruar rreth 6.55 milionë raste, 75,829 në 24 orët e fundit, ndërsa vdekjet e lidhura me COVID-19 kanë arritur gjithsej në 101,782, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

“Ekziston një organ i nivelit të lartë të ekspertëve që është në të gjitha aspektet e vaksinave,” shkroi Vardhan në Twitter. “Vlerësimi ynë i përafërt dhe synimi do të jetë marrja dhe shfrytëzimi i 400 deri 500 milionë dozave që mbulojnë (200 milionë-250 milionë) njerëz deri në korrik 2021.”

Instituti Serum i Indisë dhe kompanitë private janë bashkuar me organizata nga Bill & Melinda Gates Foundation me zhvilluesin e barnave në SHBA Novavax Inc, për të siguruar vaksinat.

India, ka gjasa për rritje të infeksioneve pasi një pjesë e madhe e popullsisë është e paekspozuar ndaj virusit, sipas një studimi të publikuar./REL

Pa.Va/Fjala.al


Të fundit

Spanja “zgjohet” vonë, gjen Kroacinë në 1/8-tat, Suedia “peshkon” Anglinë

Spanja fitoi me rezultatin e thellë 5-0 ndaj Sllovakisë, por kjo fitore nuk i mjaftoi për të qenë kokë...

Pema e zuri poshtë ndërkohë që ai po e priste, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e djeshme në Itali ku një 44-vjeçar shqiptar ndërroi jetë . Incidenti fatal u regjistrua në Pescolanciano,...

Rama publikon pamjet e transformimit të komisariatit të Shkodrës

Shkodra nga sot ka një komisariat tërësisht të rikonstruktuar të policisë. Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet e komisariatit të policisë Shkodër si ishte...

“Lamtumira“ e Elton John në muzikë/ Publikohen datat e fundit të turneut

Në atë që po quhet një nga lamtumirët më të gjata në historinë e popit, Elton John ka zgjatur turneun e tij përfundimtar të...

John McAfee, krijuesi i antivirusit të famshëm, kryen vetëvrasje në burg

Miliarderi amerikan, John McAfee, krijuesi i antivirusit të famshëm që mbante emrin e tij, u gjet i vdekur në qelinë e tij në burgun...

Lajme të tjera

Web TV