Varrezat e vjetra të Delhit pastrohen për t’u varrosur viktimat nga koronavirus

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Punëtorët kanë pastruar  pjesë nga shkretëtirat për të shtuar 400 varre në varrezat më të vjetra të kryeqytetit Indian pranë rrënojave të mureve historike të qytetit, ndërsa numri i të vdekurve nga koronavirus vazhdon të rritet.

Me më shumë se 100,000 vdekje në të gjithë vendin dhe numri i infeksioneve në Indi ka kaluar 6.6 milion, por ka pak shenja për ndonjë rënie të qëndrueshme raportimet  e përditshme.

Që nga viktima e parë e shënuar në prill, varrezat islamike të Jadid Qabristan kanë parë më shumë se 700 funerale në një pjesë toke fqinje të caktuar për viktimat e pandemisë.

“Por trupat pa jetë vazhdojnë të vijnë në rritje”, raportojnë mediat lokale.

Një pushim në infeksione ka ulur varrosjet e viktimave të shkaktuara  nga  virusi i covid -19  në rreth katër në ditë, nga 10 që ishte numri mesatar i viktimave ditore të shkaktuara në verë, por Shameem tha se varrezat e vendit , të themeluara në 1924, së shpejti do të ishin në gjendje të mos prisnin më viktimat për t’u varrosur.

“Mënyra se si gjërat po ndryshojnë, më bën të mendoj  se ne do të pastrojmë copën e fundit të mbetur të tokës për varre në muajt e ardhshëm.”

Hindusët, të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë së Indisë prej rreth 1.4 miliardë njerëzish, zakonisht digjen pas vdekjes, por vërehet se 200 milion myslimanë zakonisht  i varrosin të vdekurit e tyre.

Ashtu si  ndodh në një krematorium aty pranë për Hindusët, Shameem tha se shpesh përballej me kushte të vështira.

“Ne jemi duke bërë kaq shumë punë përgjatë tetë muajve të fundit, por vështirë se ka pasur ndonjë ndihmë nga qeveria, në drejtim të pajisjeve mbrojtëse personale,” citohet nga mediat vendase se ka thënë ai. Ru. Do/ Fjala.al


Të fundit

“Zgjidhni punën dhe jo dhunën”/ Rama poston videon: O miq tropojanë që s’jeni tropojsa, ata që i votuat 30 vjet veç sherrin u keni...

Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore kryeministri Edi Rama ka publikuar një video ku tregon se si ka...

“Është tre hapa para”/ Spartak Ngjela i sigurt: Ja kush është fituesi i zgjedhjeve të 25 prillit

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka mendimin se fitorja e Lulzim Bashës, në zgjedhjet e 25 prillit është e pamundur. Avokati shtoi se Basha...

“Ti merr lekët, më jep votën”/ Kandidati i LSI blen vota në Tiranë: Tako Monën, mos e ngri zërin se kemi kontrolle (Video)

Në një video ekskluzive në Breaking në Top News shihet me zë e figurë se si kandidati i LSI Etjon Joka blen votat në...

Deklarata e Xhelal Mziut/ Kreshnik Spahiu: “Agimi i Artë” s’bëri asgjë më shumë në Greqi sesa PD në Shqipëri

Kreshnik Spahiu ka reaguar për video skandalin e PD-së, në të cilën Xhelal Mziu premton vrasje të tjera. “Ju thashë dje që po armatoset veriu...

‘Befason’ Lorik Cana, prezanton me mall ish të dashurën e tij (Foto)

Lorik Cana mes siguri ka bërë për ujë të ftohtë bashkëshorten e tij mbrëmjen e sotme. Si fillim ai ndau në Instagram disa fjalë...

Lajme të tjera

Web TV