Varrezat e vjetra të Delhit pastrohen për t’u varrosur viktimat nga koronavirus

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Punëtorët kanë pastruar  pjesë nga shkretëtirat për të shtuar 400 varre në varrezat më të vjetra të kryeqytetit Indian pranë rrënojave të mureve historike të qytetit, ndërsa numri i të vdekurve nga koronavirus vazhdon të rritet.

Me më shumë se 100,000 vdekje në të gjithë vendin dhe numri i infeksioneve në Indi ka kaluar 6.6 milion, por ka pak shenja për ndonjë rënie të qëndrueshme raportimet  e përditshme.

Që nga viktima e parë e shënuar në prill, varrezat islamike të Jadid Qabristan kanë parë më shumë se 700 funerale në një pjesë toke fqinje të caktuar për viktimat e pandemisë.

“Por trupat pa jetë vazhdojnë të vijnë në rritje”, raportojnë mediat lokale.

Një pushim në infeksione ka ulur varrosjet e viktimave të shkaktuara  nga  virusi i covid -19  në rreth katër në ditë, nga 10 që ishte numri mesatar i viktimave ditore të shkaktuara në verë, por Shameem tha se varrezat e vendit , të themeluara në 1924, së shpejti do të ishin në gjendje të mos prisnin më viktimat për t’u varrosur.

“Mënyra se si gjërat po ndryshojnë, më bën të mendoj  se ne do të pastrojmë copën e fundit të mbetur të tokës për varre në muajt e ardhshëm.”

Hindusët, të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë së Indisë prej rreth 1.4 miliardë njerëzish, zakonisht digjen pas vdekjes, por vërehet se 200 milion myslimanë zakonisht  i varrosin të vdekurit e tyre.

Ashtu si  ndodh në një krematorium aty pranë për Hindusët, Shameem tha se shpesh përballej me kushte të vështira.

“Ne jemi duke bërë kaq shumë punë përgjatë tetë muajve të fundit, por vështirë se ka pasur ndonjë ndihmë nga qeveria, në drejtim të pajisjeve mbrojtëse personale,” citohet nga mediat vendase se ka thënë ai. Ru. Do/ Fjala.al

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV