Lirohet nga qelia polici që i mori jetën George Floyd

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-oficeri i policisë së Minneapolis Derek Chauvin, i cili akuzohet se i mori jetën afro amerikanit George Floyd është liruar ditën e sotme. Ngjarja e asaj kohe shkaktoi protesta dhe revolta të shumta në SHBA.

Chauvin, 44 vjeç, ndodhej në qelinë e sigurisë maksimale në Oak Park Heights që nga fundi i majit. Sipas mediave, efektivi u la i lirë me kusht të paguante 1 milion dollarë.

Të katër oficerët aktualisht të përfshirë në ngjarje tani janë liruar. Video që u publikua në rrjetet sociale tregonte Chauvin teksa i vendoste gjurin në qafë Floyd për gati tetë minuta. Video ndezi protesta dhe zemërim në Minneapolis dhe demonstrata në të gjithë botën.

Pa.Va/Fjala.al


Të fundit

Balla takim me pensionistët në Librazhd: Nëse PS nuk do të kishte ardhur në pushtet, sistemi i pensioneve do të kishte falimentuar

Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit, Taulant Balla zhvilloi një takim me pensionistët në Fushë-Studën, Librazhd. Balla...

Rama: Të votosh Lulin si të gjuash në ajër, vota për Kryemadhin si të gjuash në këmbë

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi elektoral në njësinë 5 në Tiranë tha se vota e çuar te Basha është të gjuash në ajër,...

COVID-19/ Çfarë ndryshimesh priten në Skoci?

Zhbllokimi i planifikuar i Skocisë të hënën e ardhshme do të përfshijë rihapjen e mikpritjes, palestrave dhe dyqaneve jo-thelbësore. Udhëtimi jo-thelbësor midis Skocisë, Anglisë dhe...

Presidentja e KE shkruan shqip: BE do sjellë në Shqipëri 145 mijë vaksina Pfizer

Në muajin maj, Bashkimi Europian fillon shpërndarjen e vaksinave në Ballkanin Perëndimor. Njoftimi u bë në disa gjuhë të Ballkanit, përfshirë edhe gjuhën shqipe,...

Njihuni me pastiçerinë që ofron ëmbëlsira ‘AstraZeneca’ dhe ‘Pfizer’

Një pastiçeri në Hungari e ka gjetur mënyrën më kreative për të tërhequr klientët, duke servuar ëmbëlsira me emra të vaksinave të COVID-19. Në pastiçerinë...

Lajme të tjera

Web TV