Trump përfundon trajtimin kundër Covid: Do të nis me mitingjet elektorale

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pavarësisht gjendjes shëndetësore në të cilën ndodhet, presidenti amerikan Donald Trump do të nisë me angazhimet në fushën politike, e konkretisht me zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit. COVID-19 detyroi Trump të anulonte disa evente përpara këtyre zgjedhjeve por duket se së fundmi është rikthyer bindshëm në skenë.

Donald Trump është në gjendje të kthehet në ngjarjet publike nga dita e shtunë.

Lajmin e bëri të ditur, mjeku i tij, duke thënë se gjendja e presidentit të Shteteve të Bashkuara pasi u diagnostikua me COVID-19 ishte përmirësuar.

Në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë, Dr Sean Conley tha se Trump kishte “reaguar jashtëzakonisht mirë ndaj trajtimit” dhe se “që nga kthimi në shtëpi, gjendja e tij fizike ka qenë e qëndrueshme”.

Conley tha se e shtuna ishte dita e dhjetë që kur Trump u diagnostikua me COVID-19.  Ai “parashikoi kthimin e sigurt të presidentit në angazhimet publike në atë kohë”.

COVID-19 detyroi Trump të anulonte disa ngjarje përpara zgjedhjeve presidenciale të SHBA.-së më 3 nëntor.Në një intervistë telefonike me Fox News, Trump tha se ndihej “shkëlqyeshëm” dhe se ishte i mungonte angazhimi i fushatës.

“Mendoj se do të bëj një miting mbrëmjen e së shtunës. Ne duam të bëjmë një miting … ndoshta në Florida të Shtunën në mbrëmje, mund të kthehemi dhe të bëj një në Pensilvani në natën tjetër ”, tha ai.

Aleatët politikë dhe stafi i Shtëpisë së Bardhë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 gjithashtu.

Trump u shtrua në spital të Premten e kaluar pasi rezultoi pozitiv me Covid-19. Gjendja e tij shëndetësore po zvarrit sondazhet kombëtare mes tij dhe kandidatit demokrat Joe Biden.

Er.Ke/Fjala.al

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV