Protesta në Evropë kundër mbajtjes së maskave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Përhapja në masë e Covid-19 ka bërë që qeveritë e shumë vendeve evropiane të ndërmarrin masa të reja kufizuese, por qytetarët evropiane kanë refuzuar respektojnë ato duke i konsideruar ato si cënim të lirisë. Gjatë ditës së sotme janë zhvilluar protesta në disa vende të ndryshme të Evropës.

Varshavë

Në Varshavë, qindra njerëz kundërshtuan  mbajtjen e maskave maske në rrugë, të miratuar nga qeveria polake dhe që hyn në fuqi nisur nga dita e sotme. Vendi, ku kanë vdekur më shumë se 2,800 njerëz nga Covid-19, ditët e fundit ka pasur një  rritje të theksuar të numrit të infeksioneve me rreth 30% në 24 orë.

Londër

Edhe në Londër, protestat shpërthyen sërish, siç është bërë vazhdimisht javët e fundit. Protestuesit marshuan nga Hyde Park dhe shumica dërmuese e tyre nuk mbanin maskë dhe të gjithë bënë thirrje për t’u dhënë fund kufizimeve.

Romë

E njëjta lëvizje edhe në kryeqytetin italian. Me afrimin e njoftimit të masave të reja kufizuese si në nivelin lokal ashtu edhe në atë kombëtar, shumë qytetarë protestuan  kundër masave të reja kufizuese dhe mbajtjes së maskave në publik.

La.Mi/Fjala.al


Të fundit

Çelet ankandi për parqet eolike/ Rama: Po ngjitemi drejt asaj maje që Shqiptarët meritojnë

Kryeministri Edi Rama, përmes një konference shtypi deklaroi se Shqipëria do të shfrytëzojë për energji elektrike, jo vetëm fuqinë...

Befasia e merkatos/ Godet Interi, rrëmben yllin e Milanit

Hakan Çalhanoglu ka vendosur të qëndrojë në Milano, por jo më tek Milani. Turku është thuajse një lojtar i Inter teksa në vijim pritet...

Nuk kishte lekë të paguante biletën, plas sherri mes fatorinos dhe pasagjerit në urbanin e Kamzës (Video ekskluzive)

Një përplasje fizike ka ndodhur mes fatorinos dhe një qytetari në urbanin e Kamzës. Gjithçka ka nisur për arsye se pasagjeri nuk kishte lekë për...

Shqiptari godet me shuplaka baristen e lokalit dhe kërcënon klientët, ja çfarë thotë policia për të

Një shqiptar në Itali, është kthyer në një shqetësim për klientët dhe punonjësit e një bari ku ishte ulur për të konsumuar alkool. Mediat italiane...

Pas lidhjes me 21-vjeçarin, deputetja shqiptare poston foto duke u puthur me një vajzë

Aktorja e njohur, tashmë deputete e Parlamentit të Kosovës, e Lëvizjes Vetëvendosja, Adriana Matoshi, ka marrë vëmendje të madhe nga mediat rozë për shkak...

Lajme të tjera

Web TV