Maska me detyrim/Rama: Të zbatojmë masat, që larg qoftë mos të mbyllemi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Rama vazhdon komunikimin me qytetarët në “Facebook” duke i kthyer përgjigje pyetjeve të tyre nëpërmjet videove.

Në 15 tetor mbajtja e maskave do të bëhet e detyrueshme në çdo ambient qoftë i hapur apo i mbyllur dhe referuar këtij vendimi Rama është shprehur se duhet të zbatojmë rregullat në mënyrë që mos të mbyllemi sërish.

“Ne të gjithë kemi në dorë të bëjmë diçka të mëdha, të zbatojmë rregullat dhe të vendosim maskën, nga java e ardhshme, në mënyrë që larg qoftë të mos mbyllemi sërish. Tani po punojmë fort dhe për zerimin e të gjitha kontrolleve dhe që mos të keni asnjë shqetësim e gjithçka që fitoni, ta çoni në shtëpitë tuaja, është shumë e rëndësishme të zmbrapsim rrezikun e një infektimi tjetër të madh.”, tha ai.

Ndër të tjera kryeministri u pyet dhe për specializimet e dyta për mjekët. Ai shtoi se ky është një vendim që e merr Senati dhe i takon atij që të rishikojë vendimin.

“Çështja që ngre është çështje e njohur e diskutuar, Senati ka marrë prej disa vitesh një fokusim, që lidhet me specializimet atje ku ka nevoja. Këto nevoja kanë qenë pasi u mbyllën për 4 vite rresht specializimet gjatë qeverisë së kaluar. Vendimi do të rishikohet kur senati ta shoh të arsyeshme. Kjo do të ndodh kur nevojat e mundësive.”, pohoi ai. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Mohonte ekzistencën e virusit, Alfred Cako infektohet me C*vid-19

Alfred Cako i njohur si konspiracionist, është infektuar me Covid. Cako është një nga personat që ka mohuar ekzistencën...

Serbia i dhuron Maqedonisë së Veriut mijëra doza të vaksinës Pfizer

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç njofton se vendi i tij ka dhuruar Maqedonisë së Veriut mijëra doza të vaksinës Pfizer. Vuçiç u shpreh se Serbia...

Fluturimet u anuluan për shkak të motit të keq/ Aeroporti i Rinasit jep lajmin e mirë për pasagjerët

Aeroporti i Rinasit anuloi mbrëmjen e djeshme fluturimet për shkak të motit të keq. Mirëpo tashmë fluturimet kanë nisur normalishte. Në një njoftim Aeroporti...

“Shijoni këtë pamje të mrekullueshme” Yuri Kim ndan foton e Ambasadës Amerikane të mbuluar në dëborë

Ambasadorja Yuri Kim ka ndarë në ‘Twitter’ foton e rezidencës së SHBA-së në Tiranë e cila është e mbuluar me të bardha nga dëbora....

Stuhia e dëborës dëmton rrjetin e shpërndarjes së energjisë, Balla ndjek nga afer punën e OSHEE në Elbasan

Reshjet e dëborës që kanë përfshirë pothuajse gjithë territorin e vendit kanë shkaktuar dëmtime të shumta edhe në rrjetin rrjetin e shpërnarjes së energjisë...

Lajme të tjera

Web TV