Pandemia shënon 37 milionë të infektuar në nivel global

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rritja e madhe e numrit të personave të infektuar me koronavirus në mbarë botën vijon të kapi shifra tepër të larta.

Ardhja e sezonit të vjeshtës ka rritur rastet e të prekurve gjë që bën  të mendosh se tashmë jemi përballë valës së dytë të pandemisë e ka cilur ka filluar.

Sipas raportimeve të fundit të universitetit Johns Hopkins numërohen mbi 37 milionë persona të prekur nga virusi Sars-Cov 2, ndërkohë që viktimat janë 1.069.953.

Vendi më i prekur vijon të jetë SHBA me rreth 7.9 milionë persona të infektuar dhe 219 mijë viktima.

Menjëherë në vend të dytë renditet India me 7 milionë të infektuar dhe 108 mijë viktima dhe më pas renditen me radhë Brazili, Rusia, Kolumbia dhe Spanja. Ru. Do/ Fjala.al

 


Të fundit

Situata në veri të Kosovës/ Borrell thirrje palëve: Të ulen menjëherë tensionet

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka reaguar mbi situatën  e tensionuar në...

Gjermani/ Nuk ka rrogë gjatë karantinës për të pavaksinuarit

Nga 1 nëntori, në Gjermani do futet në fuqi masa e re që është marrë si një mënyrë për të ‘ndëshkuar’ qytetarët që nuk...

Atentati ndaj “krahut të djathë” të presidentit ukrainas, Zelensky zotohet të përgjigjet

Ndihmësi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i ka shpëtuar një atentati. Zelensky ka premtuar përgjigje të fortë pasi ndihmësit e tij i lartë i...

SHBA dhe Franca ulin tensionet, ja për çfarë ra dakord Macron pas telefonatës me Biden

Presidenti francez Emmanuel Macron do ta dërgojë sërish javën e ardhshme ambasadorin e këtij vendi në Shtetet e Bashkuara pasi Presidenti Joe Biden ra...

Juventus përmbys gjithçka dhe arrin fitoren e parë në kampionat, debuton Manaj me Spezian (Video)

Më në fund ka dritë në fund të tunelit për Juventusin. Bardhezinjtë kanë mposhtur 2-3 në transfertë Specian duke siguruar fitoren e parë në...

Lajme të tjera

Web TV