Ministrja Xhaçka thirrje maturantëve: Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, iu drejtohet të gjithë maturantëve që nuk janë regjistruar ende në një program studimi të bëhen pjesë e Forcave të Armatosura.

Xhaçka kujton se 14 tetori  është afati i fundit për këdo që do të nisë studimet bachelor në AFA, në shkencat ushtarake.

Për të gjithë maturantët që zgjedhin që të kryejnë studimet bachelor në AFA, qeveria ofron ndihmesë dhe lehtësira të cilat janë:

  1. Pagesë mujore ndihmuese për çdo student gjatë periudhës së studimeve në AFA.
    2. Akomodim dhe ushqim falas për tre vitet e studimit.
    3. Tarifë studimi zero lekë në vit.
    4. Punësim i sigurt pas përfundimit të studimeve.

Kujtojmë se asnjë universitet privat apo publik nuk ofron këto lehtësia që po ofron në këtë rast qeveria për studimet bachelor në AFA për të gjithë studentët pa përjashtim.

Edhe në këtë vit një pjesë e maturantëve duhet të kalojnë disa faza sipas sistemit meritë preferencë për të ndjekur degën që dëshirojnë.

la.mi/Fjala.al


Të fundit

Nuk ka shkollë pa u vaksinuar me dozat anti Covid, penalizimi nis dhe në Shqipëri

Shumë vende europiane kanë nisur të aplikojnë kushtin se personat e pavaksinuar nuk do të lejohen të kenë një...

Dashuri me shikim të parë? 61-vjeçarja fejohet me një 24-vjeçar, i riu: Të gjithë mendojnë se e dua për pasurinë

Një 61-vjeçare nga Georgia i SHBA, kohët e fundit u fejua me partnerin e saj 24-vjeçar Quran Mçain. Çifti u takua për herë të...

Adidas shet Reebok tek Authentic Brands Group (ABG) për 2.1 miliardë euro

Prodhuesi gjerman i veshjeve dhe pajisjeve sportive Adidas ka arritur një "marrëveshje përfundimtare" për të shitur markën Reebok tek Authentic Brands Group (ABG) për shifrën e...

Edhe Messi nuk mjaftoi për ta ngjitur në krye PSG-në, ja 20 skuadrat më të vlefshme në botë

Edhe pse kanë zhvilluar një merkato fantastike duke krijuar një skuadër ëndrrash, PSG përsëri nuk është skuadra më e shtrenjtë në botë. Parizienët kanë krijuar...

Në Kosovë nuk është arritur imuniteti kolektiv kundër Covid-19

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, Naser Ramadani, ka thënë të enjten, se pas analizave që janë bërë nga shpërthimi i...

Lajme të tjera

Web TV