Rama jep lajmin e mirë për fermerët: Ulim çmimin e naftës, heqim taksën e qarkullimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se qeveria ka vendosur të ulë çmimin e naftës për fermerët. Rama publikoi disa hapa që nga heqja e akcizës deri tek mënyra sesi fermeri do të tërheqë naftën.

“Sot kemi një tjetër lajm besoj shumë pozitiv dhe të shumëpritur nga fermerët. Ka të bëjë pikërisht me karburantin. Sot jemi në kushtet kur do të ndërhyjmë që të nisim nga viti i ardhshëm me një regjim të ri për karburantin.

Do të heqim nga karburanti për prodhimin bujqësor akcizën. Nga karburanti do të heqim taksën e qarkullimit, dhe taksën e karbonit. Faktikisht do të ulim gjysmë për gjysmë mesatarisht çmimin e karburantit për fermerët. Për çdo fermer që punon tokën llogaritet sasia e naftës që i duhet për sipërfaqe dhe kulturat e deklaruara për punime tipike me mekanizmin. Për atë llogaritet vlera e barrës fiskale e cila do të përjashtohet”, u shpreh Rama.

Më tej ai sqaroi se kjo vlerë do të konvertohet në sasinë e përcaktuar në bazë të kritereve që thash të naftës që do të jepet falas përmes një karte të veçantë për çdo fermer. ”

Çdo fermer që ka tokë në pronësi apo me qira, është përfitues potencial e kësaj skeme, duke siguruar që ai të ketë niptin. Për atë sasi nafte do llogaritet vlera fiskale. Kjo vlerë do konvertohet në sasinë e përcaktuar të naftës falas nëpërmjet një karte të veçantë për çdo fermer.

Çdo fermer që ka tokë dhe punon atë është përfitues potencial i kësaj skeme. Aplikimi online për naftën falas. Sot besojmë që skema mund të përfshijë rreth 70 mijë fermerë të regjistruar dhe potenciali i skemës është për të shkuar më tej. 47 mijë fermerë të cilët e kanë tanimë nipt-in”, tha Rama.

Lexo edhe :  Lindita Nikolla zgjidhet kryetare e Kuvendit të republikës së Shqipërisë

Këto deklarata Rama i bëri gjatë një konference të përbashkët me gazetarët, ku shoqërohej edhe nga ministri Bledi Çuçi dhe drejtoresha e AZHBR, Frida Krifca./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

“Të gjithë e dimë që Serbia duhet të njohë Kosovën” / Deklarata e Merkel që shtangu Beogradin

Angela Merkel nuk preferoi të veçojë se kush nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor është më afër dhe kush...

Rusia alarmon NATO-n! Putin nxjerr në stërvitje mbi 200 mijë ushtarë, i tregon muskujt botës (Foto)

Presidenti Vladimir Putin vëzhgoi nga afër stërvitjen e madhe ushtarake që Rusia është duke mbajtur së bashku me Bjellorusinë. Putin ishte në një poligon në...

Mijëra doza Pfizer ‘zbarkojnë’ në Rinas/ Rama: Kanë ardhur mbi 2 milionë vaksina deri tani

Kryeministri Edi Rama njofton se në vendin tonë sapo kanë mbërritur edhe 31 590 doza të tjera të vaksinës Pfizer. Me këtë sasi të mbërritur...

Terror në Luginën Panjshir/ BBC raporton: Talebanët ekzekutuan 20 civilë

Ndonëse talebanët shpallën qeverinë e re dhe kontrollin e plotë në Afganistan, tensionet në luginën Panjshir kanë vijuar të jenë prezente. Dy ditë më...

Zbulohet urdhri i ri i Lulzim Bashës për Sali Berishën

Pas përjashtimit të Sali Berishës nga grupi i PD, Lulzim Basha ka zgjedhur rrugën e përballjes frontale me ish-paraardhësin e tij në selinë blu. Basha...

Lajme të tjera

Web TV