Qumësht, banane dhe kanellë, ilaçi natyral për të trajtuar çrregullimet e gjumit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjumi ka një rol vendimtar për mirëqenien tonë, gjumi është rigjenerues dhe qetësues, është e rëndësishme të filloni dhe të përballeni me një ditë të re në mënyrën më të mirë dhe të gjitha këto sepse është thelbësore për funksionimin e duhur të disa proceseve metabolike.

Fatkeqësisht, shumë faktorë ndikojnë në cilësinë e gjumit, stresi dhe çrregullimet e të ngrënit mund të prishin funksionet normale të gjumit dhe të rezultojnë në vështirësi në gjumë dhe uljen e cilësisë së tij.

Por a e dini se konsumimi i ushqimeve të caktuara mund të ndikojë pozitivisht në cilësinë e gjumit tuaj? Nëse keni probleme të bini në gjumë ose të zgjoheni disa herë gjatë natës, zgjidhni këtë pije me banane, qumësht, kanellë për një gjumë qetësues.

Ekspertët rekomandojnë të flini mesatarisht të paktën 7 orë në natë edhe pse orët optimale të gjumit mund të ndryshojnë nga personi në person bazuar në moshën dhe gjininë. Gjeni për shembull se cilat janë orët e duhura të gjumit për gratë sipas neuroshkencëtarëve.

Gjumi afatshkurtër ose i një cilësie të dobët mund të ndikojë negativisht në mirëqenien e një individi, duke rezultuar në mungesë gatishmërie dhe energjie dhe humor të keq gjatë ditës. Nëse shqetësimet e gjumit ndodhin me kalimin e kohës, trupi mund të zhvillojë sëmundje të caktuara.

Sipas një studimi të fundit, mungesa e gjumit do të ketë të njëjtat efekte si dehja. A e dini se ushqimet që hani mund të ndikojnë në gjumin tuaj?

Ju me siguri do të keni dëgjuar proverbën e njohur që këshillon “të hani si një mbret në mëngjes, si një princ në mesditë dhe si një i varfër në mbrëmje”. Ky parashikim nuk ju ndihmon vetëm të humbni peshë. Ushqimi i keq dhe rëndimi veçanërisht në mbrëmje mund të dëmtojë cilësinë e gjumit duke stresuar sistemin tretës.

Lexo edhe :  Nuk do ta besoni/ Zbuloni çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk bëni dush për dy ditë

Ushqimet e pasura me yndyrna dhe proteina mbinxehin trupin dhe kërkojnë një kohë më të gjatë tretjeje e cila mund të vonojë ose prishë gjumin. Prandaj, nevoja për ushqim të mirë është e nevojshme për gjumin e një nate të mirë.

Duke marrë parasysh sasinë dhe cilësinë e ushqimit të konsumuar ju ndihmon të flini më mirë pasi melatonin, i njohur zakonisht si “hormoni i gjumit”, sekretohet nga veprimi i serotoninës. Kjo e fundit mund të prodhohet nga një aminoacid, triptofani, i cili gjendet në ushqime specifike.

Këtu është një ilaç natyral për gjumin. Çfarë ju duhet: Një banane, kanellë, një filxhan me qumësht.

Si ta përgatisni: Ngrohni qumështin në një enë dhe shtoni bananen e qëruar. Hiqeni nga nxehtësia, shtoni një majë kanelle dhe futeni në blender  gjithçka për të marrë një masë të butë. Konsumoni këtë pije një orë para se të shkoni në shtrat për të shijuar të gjitha përfitimet e saj./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

“300 euro për person”/ Kapet i riu nga Bangladeshi duke transportuar 7 emigrantë të paligjshëm në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

A e vranë shqiptarët nënën 20-vjeçare? Mediat britanike artikull plot urrejtje: Njihen për lidhjet me krimin

I veshur me një kostum të zi dhe me vajzën në krahë, 33-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos i ka dhënë lamtumirën e fundit 20-vjeçares me origjinë...

Ndahet nga jeta legjenda e boksit shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, legjenda e boksit shqiptar Ahmet Golemi. Golemi i cili ka qenë kampion boksi, është dënuar me 5 vite...

Aluzionet e Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it, të pabaza

Aleanca veriatlantike dhe Kombet e Bashkuara, në këtë kohë nuk do të tërheqin misionet e tyre nga Kosova, vlerësojnë ekspertët e sigurisë dhe ata...

Lajme të tjera

Web TV