Rama pret zv/Sekretaren amerikane: Nuk janë pak ato që do të mësoni nga Shqipëria

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në një takim zv/Sekretaren amerikane të Shtetit për Arsimin dhe Kulturën e cila është për një vizitë në Shqipëri.

Marie Royce vlerësoi Shqipërinë dhe bukuritë natyrore të saj si dhe premtoi se më shumë amerikanë do të shihen në këtë vend në të ardhmen.

Ndërkohë Rama theksoi se SHBA ka shumë për të mësuar nga kultura e Shqipërisë teksa vlerësoi ambasadoren Yuri Kim sipas të cilit ka sjellë më shumë energji dhe vullnet për të ndihmuar vendin.

Në fund Rama e mbylli me një batutë referuar kohës jo të mirë, teksa tha se sot ‘mezi e kthyem djellin’ dhe ftoi amerikanët ta shijojnë atë.

“Një pjesë nxënësish shqiptar përfitojnë nga programet tuaja, ka dhe më shumë shqiptarë që përfitojnë në Shqipëri, dhe mendoj se ka shumë gjëra të tjera, dhe mendoj se vizita juaj të ndihmojë më shumë në këtë aspekt.

Ka shumë gjëra fantastike për të mësuar nga SHBA në fushat e arsimit e kulturës. Më besoni, nuk janë pak, ato që mund të mësoni nga kultura jonë. Kultura është një sferë ku SHBA ka shumë për të mësuar ende nga vendet e tjera dhe kultura e tyre më e vjetër dhe komplekse

Ambasadorja juaj ka sjellë më shumë energji dhe vullnet për të ndihmuar. Ja kalofshi mirë, mezi e kthyem diellin dhe e kemi këtu për ju, shijojeni!”, tha Rama./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV