Albin Kurti fton shqiptarët që jetojnë në Amerikë të votojnë Biden

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti iu ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve me të drejtë vote në Amerikë që të votojnë për kandidatin Joe Biden. Kreu i Vetëvendosje ka dalë kundër Trump.

Përmes një video-mesazhi në Facebook, Kurti e arsyeton këtë gjë duke thënë se Joe Biden është një mbështetës i palëkundur i shqiptarëve.

Që nga vitet e 90-ta, Joe Biden është një mbështetës i palëkundur i shqiptarëve në Ballkan. Ishte ndër të parët që denoncoi fashizmin serb në epokën e Millosheviçit; që bëri thirrje për ndërhyrje amerikane në Bosnjë, dhe më pas në Kosovë, që kërkoi ndjekjen penale të kriminelëve serbë të luftës; dhe që mbështeti pavarësinë dhe njohjen e Republikës së Kosovës”, shprehet Kurti.

Ende nuk dihen arsyet pse Albin Kurti ka bërë këtë deklaratë. Por, thashetheme në korridoret e politikës thonë se ishte ndërhyrja e amerikanëve që bëri të mundur rrëzimin e qeverisë Kurti në Kosovë. Kujtojmë se Kurti qeverisi vetëm për 51 ditë pastaj u rrëzua duke mos fituar votëbesimin në parlament.

la.mi/Fjala.al


Të fundit

‘Përmbys dhe e mbuluar me jorgan’/ Si denoncimi i shoqes zbuloi vrasjen e Diana Vukës në Shkodër

Zbulohen detaje të reja nga vrasja që tronditi Shkodrën, ku vëllai vrau motrën. Ekzekutimi i Diana Vukës në Shkodër,...

Shpallja ‘Non Grata’ e Berishës/ Blinken: SHBA sheh përtej kufijve për të përfshirët në korrupsion!

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar për herë të parë për shpalljen ‘Non Grata’ të ish-kryeministrit Sali Berishës nga SHBA pasi publikoi...

Mbërrijnë 11,700 vaksina Pfizer, Rama: Vijon pa u ndalur procesi i vaksinimit

Në vendin tonë kanë mbërritur mbrëmjen e sotme 11,700 vaksina Pfizer në aeroportin “Nënë Tereza'. Kryeministri Rama shkruan se këto vaksina do të vijon...

Braçe publikon investigimin për dhëndrin e Berishës: Për një gomar!

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpall “non grata” nga SHBA për “korrupsion madhor”, pasi akuzohet se duke shfrytëzuar pushtetin ka pasuruar veten, familjen e tij...

Kryeministri Rama jep lajmin e mirë: Shkon në 800 mijë numri i vaksinimeve ndaj Covid-19

800 mijë vaksinime kundër COVID 19 janë kryer deri tani në vendin tonë që nga fillimi i fushatës 'Shqipëria Buzëqesh'. Lajmin e ka bërë me...

Lajme të tjera

Web TV