Humbje për njerëzit e letrave, shkrimtari Faslli Haliti mbylli sytë në moshën 85-vjeçare

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë shqipe: Faslli Haliti, ka mbyllur sytë në moshën 85-vjeçare këtë të enjte.

Poeti, shqipëruesi, një nga penat më të rëndësishme të letërsisë sonë letrare, krijon një boshllëk të madh në librin shqiptar, e sidomos në poezinë shqipe.

Faslli Haliti lindi në Lushnjë në 5 dhjetor 1935. Ka mbaruar Liceun Artistik për pikturë. Është diplomuar për gjuhë dhe letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës. Ka punuar mësues vizatimi dhe letërsie në Lushnjë 1961-1973.

Nga viti 1973 – 1983, për gabime ideore në krijimtari dhe veçanërisht në poemën Dielli dhe rrëkerat, ka punuar si kooperativist i thjeshtë në një kooperativë bujqësore të rrethit Lushnjë e në Komunale. Gjatë gjithë kësaj periudhe konvaleshence ideologjike iu hoq e drejta e botimit.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Ruçi pret Ambasadorin e Azerbajxhanit: Zgjidhni në mënyrë paqësore konfliktin me Armeninë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, priti Ambasadorin e Azerbajxhanit, Anar Hyseynov. Kryetari i Kuvendit, Ruçi, nënvizoi se ndërmjet dy...

Veliaj: Vota për PS dhe Edi Ramën është një mundësi

Nga Zall-Herri, kryetari i Bashkisë Erion Veliaj deklaroi se vota për PS dhe Edi Ramën më 25 prill, është një mundësi për të shërbyer...

Siguria në shkolla gjatë pandemisë, ekspertët propozojnë këto masa

Ndërsa më shumë shkolla në SHBA po mirëpresin përsëri fëmijët në dyert e tyre, epidemiologët po paralajmërojnë prindërit t’i vëzhgojnë ata për simptoma të...

“Harroi” t’i deklaronte, britanikes i sekuestrohen 21 900 paund në Rinas

Një britanikeje i janë sekuestruar 21 900 paund të padeklaruara në doganën e Rinasit. Gjatë kontrolleve të pasagjerëve u konstatua se shtetasja britanike me...

Hajdari e konfirmon: Në zgjedhjet e ardhshme do kandidoj me partinë e re

Deputetja Rudina Hajdari deklaron se do të hyjë në zgjedhje me partinë e re duke treguar dhe emrin e saj. Hajdari tha se partia e...

Lajme të tjera

Web TV