VIDEO/ Njihuni me makinat më të shtrentja në botë

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Ndonëse e gjithë bota po përballet me një krizë të theksuar financiare si pasojë e Covid-19, duket se jo në të njëjtën situatë janë edhe shitjet e makinave luksoze. Fjala.al sjell disa nga mjetet më të shtrenjta të prezantuara në botë.

7.Ferrari 599XX 2 million dollarë

Ferrari 599XX kushton 2 million dollarë.

Në qarkullim janë vetëm 599 copë. Me shpejtësi maksimale 335 kilometra në orë, Ferrari ka thyer çdo rekord. Suksesi për këtë makinë është i garantuar.

6.Koenigsegg CCXR 2.2 million dollarë

Koenigsegg CCX është cilësuar si makina e katërt më e shpejtë në botë. E projektuar dhe prodhuar në Suedi, ka shpejtësinë maksimale 245 milje në orë. Ajo kushton 2.2 million dollarë.

5.Lamborghini Sesto Elemento 2.2 million dollarë

E cilësuar si makinë sportive, çmimi i Lamborghini Sesto Elemento shkon në 2.2 million dollarë. Ajo është shumë e lehtë, peshon vetëm 999 kilogram  pasi është prodhuar nga fibra karboni. Shpejtësia e saj shkon nga 0-100 kilometra në vetëm 2.5 sekonda.  https://www.youtube.com/watch?v=p1oyWeWEc4c

4.Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse 2.5 milion dollarë

Çfarë e bënë me të vërtetë të veçantë këtë veturë është dizajni i skenave historike të aeroplanit të Garros-së në të dy pjesët e saj, mbi panelet e dyerve dhe në qendër. Është një nga makinat më të preferuara kudo në botë, ndësa çmimi i saj shkon deri në 2.5 milion dollarë.

3.W Motors Lykan Hypersport 3.4 milion dollarë

Ë Motors Lykan Hypersport kushton 3.4 milion dollarë. Lykan Hypersport është e para makinë luksoze në botën arabe. Makina sportive kap shpejtësi maksimale prej 390 km / orë.  Disenjatorët e kanë zbukuruar atë nga brenda me ar dhe diamante.

2.Lamborghini Veneno 4.5 milion dollarë

Lexo edhe :  Ky artist i ‘bëri vrimën’ në kokë mikut të tij, iluzioni optik që po çudit botën

Lamborghini Veneno  mund të cilësohet si makina  më e shtrenjtë në botë. pasi vlera e saj arrin në 4.5 milion dollarë. Lamborghini Veneno ka trup aerodinamik, duke i dhënë asaj një kombinim fantastik të shpejtësisë dhe dizajnit.

1.Maybach Exelero 8 million dollarë

Maybach Exelero, kushton 8 milion dollarë. U prezantua për herë të parë në vitin 2005. Makina dyvendëshe  arrin në 351 kilometër në orë ndërsa thuhet se është më e shpejta në botë.

Të fundit

Abuzuan me detyrën në ARRSH Durrës, arrestohen dy zyrtarë

Dy zyrtarë të ARRSH Durrës kanë përfunduar në prangat e Policisë dhe specialistëve të krimit ekonomik në kuadër të...

Tiranë/ Atentati ndaj biznesmenit Andon Dhima, arrestohen 4 persona

Katër persona të dyshuar për atentatin e dështuar ndaj biznesmenit Andon Dhima, në Tiranë, u ndaluan mëngjesin e sotëm nga policia. Mësohet se dy të...

Basha: Biznesi i vogël më i prekuri nga kriza

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se biznesi i vogël është në krizë. Teksa ka publikuar denoncimin e një pronari të një lokali,...

“Rrëfehet” prifti italian për 12 vitet në Shqipëri

Nga Raziela Myslimaj  Duhej të transferohej shumë larg nga vendi dhe familja, për diku që kishte shumë nevojë për kontributin dhe përvojën e tij. Vendimin...

Lajme të tjera

Web TV