Pa maska në rrugë/ Policia vendos 356 gjoba gjatë 24 orëve të fundit

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Policia e Shtetit ka ndëshkuar me gjobë 356 qytetarë, të cilët janë konstatuar pa maskë në rrugë gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas policisë, qytetarët janë gjobitur me masën 30 mijë lekë të vjetra secili ndërsa 7 qytetarë, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit janë ndëshkuar me masën administrative 3000 lekë dhe janë lënë të lirë.

“Gjatë 24 orëve të fundit, shërbimet e Policisë, gjatë kontrolleve, kanë konstatuar një ulje të ndjeshme të qytetarëve që nuk zbatojnë masën për mbajtjen e detyrueshme të maskës. Shumica e qytetarëve, edhe gjatë mbrëmjes së djeshme, edhe gjatë ditës së sotme i kishin vendosur maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve janë konstatuar edhe qytetarë që nuk i kishin vendosur maskat dhe për këto raste, shërbimet e Policisë në të gjithë vendin kanë vendosur 356 masa administrative me vlerën 3.000 lekë secila.

Edhe numri i qytetarëve që kanë tentuar t’i shmangen masës administrative duke mos i dhënë gjeneralitetet punonjësit të Policisë, kur janë konstatuar pa vendosur maskën, është ulur gjatë 24 orëve të fundit. Janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 7 shtetas, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit janë ndëshkuar me masën administrative 3000 lekë dhe janë lënë të lirë.”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e Policisë.

Ndërkohë, ditën e djeshme Policia njoftoi se ishin vendosur 678 gjoba si dhe 10 të rinj u shoqëruan në komisariat.

 

Pa.Va/Fjala.al

 

Të fundit

Balla takon ambasadorin e Japonisë, Ito Makoto: Marrëdhëniet mes dy vendeve janë forcuar dukshëm

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla priti në një takim në Kryesinë e Kuvendit ambasadorin e...

Ja si po i dëmtoni foshnjat duke i ushqyer me biberon plastik

Foshnjat që ushqehen me biberon plastik po dëmtojnë organizmin e tyre duke gëlltitur miliona grimca mikroplastike në ditë. Shkencëtarët kanë zbuluar se procesi i rekomanduar...

Zëri i Amerikës për situatën në Shqipëri: Rastet e reja janë rritur me 53 përqind javën e fundit

Në Shqipëri, java e shkuar rregjistroi një rritje rekord të rasteve të reja me koronavirus. Sipas të dhënave zyrtare të MInistrisë së Shëndetësisë, të...

‘Fauci është një katastrofë’: Trump denigron ekspertin e shëndetësisë gjatë fushatës

Presidenti Trump e ka quajtur Dr. Anthony Fauci një katastrofë duke denigruar kështu figurën e tij. Dr.Fauci është një prej emrave dhe ekspertëve më të...

Rudina Magjistari i tërheq vëmendjen vajzës së Robert Aliajt në emision

Gala,  fituesja e “The Voice Kids” në Belgjikë dhe vajza e kantautorit Robert Aliaj dha ditën e sotme një intervistë për emisionin “Tek Rudina”. Gala...

Lajme të tjera

Web TV