Podiumi flet spanjisht në Aragon/ Aleks Rins fiton garën e 10-të të sezonit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Botërori i Motoçiklizmit ka zhvilluar të dielën garën e 10-të të këtij sezoni, që, si çdo fundjavë, erdhi drejtpërdrejt në Rrjetin e Radio-Televizionit Shqiptar. Dhe ka qenë Aleks Rins ai që ka triumfuar në aktin e parë të dy garave që do të zhvillohen në pistën e Aragonit.

Të dielën është zhvilluar akti i parë i dy garave të njëpasnjëshme që do të zhvillohen në pistën e Aragonit në Spanjë dhe i gjithë podiumi ka folur spanjisht, teksa i pari në finish ka mbërritur piloti i “Suzuki”-t, Aleks Rins, i ndjekur nga ai i “Honda”-s, Aleks Markez, dhe piloti tjetër i “Suzuki”-t, Joan Mir.

Siç dihet, në këtë garë mungoi 9-herë kampioni i botës, Valentino Rosi, i cili, pak ditë më parë, është bërë piloti i parë në nivelin më të lartë të Kampionatit Botëror të Motoçiklizmit, Moto GP, që do të mungojë në një garë për shkak të rezultimit pozitiv për virusin Covid-19.
Veterani italian do të mungojë në garën e fundjavës në Aragon, por edhe në garën tjetër, që do të mbahet një javë më pas po në të njëjtën pistë. Ndërkaq, gara e së dielës pa Aleks Rinsin të fitonte betejë me Markezin e ri, ndërsa një pasdite e mjerë për Fabio Kuartararon, i cili nuk shkoi dot më larg se vendi i 18-të, i lejoi Joan Mirit të merrte kryesimin e renditjes së përgjithshme të pilotëve.
Epërsia e Kuartararos në krye të renditjes para kësaj gare ishte 10 pikë, por rezultati i tij në Aragon, më i keqi i këtij sezoni, i ndërthurur me një vend të 3-të për Mirin, nënkupton se francezi i “Jamaha”-s kliente të “Petronas”-it është 6 pikë pas spanjollit, ndërsa vetëm 15 pikë i ndajnë 4 të parë nga njëri-tjetri.

Lexo edhe :  “Vetë më thoje sa vota arrin të blesh”/ Ish-deputeti i LSI kujton bisedat me Ilir Metën: Nuk më bën dot pis!

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV