Rama publikon mesazhin e Merkel për pandeminë: Ju lutem dëgjojeni (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i vendit Edi Rama, ka publikuar mesazhin e Kancelares gjermane, Angela Merkel lidhur me situatën e pandemisë në botë.

Rama i bën thirrje qytetarëve të dëgjojnë mesazhin e Kancelares Gjermane e cila thekson se situata është serioze dhe duhet të marrim masa.

Merkel shprehet se jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë dhe se kujdesi duhet të jetë maksimal.

“Të dashur bashkëqytetarë, më së fundmi, duke nisur nga kjo javë ne e dimë se tani jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë së koronavirusit. Numri i infeksioneve të reja rritet me hapa të mëdhenj çdo ditë. Pandemia po përhapet me shpejtësi përsëri, më shpejt sesa në fillim, më shumë se në gjysmën e parë të vitit. Stina e verës relativisht e relaksuar ka mbaruar, tani po përballemi me muaj të vështirë. Se si do jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona, do të vendoset në ditët dhe javët në vijim. Ne të gjithë do e vendosim këtë përmes veprimeve tona. Më lejoni t’ju them se çfarë besoj se do të thotë kjo” për të siguruar që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar. Çdo ditë ka rëndësi tani”, thekson Kancelarja Merkel.

Shqipëria ka regjistruar 295 raste të reja dhe 3 viktima nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit duke shënuar së fundmi një rritje të ndjeshme të personave të infektuar. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Rizgjedhja e Gravinës në krye të Federatës Italiane, Duka i dërgon mesazhi urimi

Gabriele Gravina është rizgjedhur sot si President i Federatës Italiane të Futbollit (FIGC) për një mandat tjetër. Me këtë...

Gabriele Gravina rizgjidhet në krye të FIGC-së, drejton futbollin italian deri në 2024-ën

Fiton me thuajse 2/3 e votave, drejton futbollin italian deri në 2024-ën. Ka qenë njeriu që e udhëhoqi futbollin italian përmes asaj që padyshim...

Dhunohet djali i politikanit serb në Kosovë, reagon Osmani: Ky është akt kundër demokracisë

Këtë të hënë është sulmuar dhe rrahur djali i politikanit serb në Kosovë, Nenad Rashiç. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur...

‘Në SHBA ndër të parat ishte Bleona Qerreti, s’ka sëmundje dhe nuk është mbi 80 vjec’/ Spahiu bën deklaratën e fortë

Juristi i njohur Kreshnik Spahiu ka dhënë në emisionin “Open” dy argumente pro dhe dy kundër për vaksinimin që po i bëhet disa figurave...

Angli, drejt rikthimit të tifozëve nëpër stadiume, pas 17 majit, me numër të kufizuar

Të paktën java e fundit e Premier Ligës mund të ketë sasi të kufizuar të spektatorëve. Duket si një gjest simbolik, por një gjest...

Lajme të tjera

Web TV