BE mirëpret marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë: Po ndiqen parimet e fqinjësisë së mirë

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Bashkimi Evropian ka mirëpritur marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë për të dërguar në Hagë çështjen e detit.

Përfaqësuesja e Komisionit për Çështjet e Zgjerimit, Anna Pisonero me anë të një postimi në Twitter shkruan se ky detaj është tregues i parimit të marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë,

“BE mirëpret njoftimin nga qeveritë e Shqipërisë dhe Greqisë se si të procedohet me mosmarrëveshjet e tyre detare. Çështjet në lidhje me shënimin e kufirit adresohen më së miri përmes dialogut, në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe në ndjekje të parimit të marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë,”- shkruan ajo.

Pas takimit me ministrit e Jashtëm Dendias, Rama njoftoi sot se për çështjen e detit, ata vendosën t’i drejtohen Drejtësisë Ndërkombëtare.

 

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

I zbuluan “mesazhet private”, reagon Bora Zemani

Moderatorja e njohur, Bora Zemani është kthyer në kryefjalën e mediave rozë. Shkak janë bërë disa biseda, ku sipas...

Zgjedhjet/ Kryemadhi tregon se ku do garojë në 25 prill

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi bëri të ditur se në zgjedhjet e 25 prillit do të kandidojë si kryesuesja e listës së kësaj force...

Zbulimi i bërë te portokallet dhe mandarinat, do gëzojë shumë njerëz

Te portokallet dhe mandarinat fshihet sekreti për të hequr kilet e tepërta. Kjo pasi në to është zbuluar një molekulë, nobiletina, me veti dobësuese,...

Trajneri Grima publikon listën për ndeshjet me Qipron dhe Portugalinë

Trajneri i kombëtares së femrave, Armir Grima, ka dalë të shtunën në konferencë për shtyp për të publikuar listën e futbollisteve të grumbulluara për...

Në gjendje të rëndë prej Covid, vdes ish-futbollisti shqiptar

Koronavirusi i ka marrë jetën ish-futbollistit dhe ish-trajnerit të Besëlidhjes Nikolin Lorencit. 70-vjeçari ishte shtruar prej disa ditësh në Spitalin Infektiv të Tiranës në gjendje...

Lajme të tjera

Web TV