Champions rikthehet me ‘show’/ United ‘makth’ i PSG, Barça shkatërron ekipin e Uzunit

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Mbrëmja e parë në Champions League për këtë sezon ka rezervuar spektakël dhe gola në sfidat e para të saj.

Manchester United ka mposhtur sërish Paris Saint Germain, në përballjen e parë të grupit. Parizienët nuk arritën dot të hakmerreshin për atë eleminim të hidhur të vitit të shkuar. Ishte Bruno Fernandes ai që zhbllokoi rezultatin në minutën e 23’ nga pika e bardhë e pënalltisë duke dërguar skuadrën e tij në avantazh në pjesën e parë. Në të dytën Martial, i cili fitoi penalltinë shënoi në portën e vet në minutën e 55’ duke barazuar shifrat. Por kur dukej se gjithçka do të përfundonte në barazaim, Marcus Rashford realizoi me një gjuajtje të bukur në zonë duke i dhënë fitoren djajve të kuq.

Barcelona e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme këtë edicion duke mposhtur 5-1 Ferencvarosin e Myrto Uzunit, me këtë të fundit që mungonte në sfidën e sotme. Magjiku Messi hapi serinë e golave nga penalltia në minutën e 27’, për tu pasuar më pas nga goli i talentit Ansu Fati në minutën e 42’. Pjesa e parë u mbyll 2-0 për katalanasit, ndërsa në të dytënm Philippe Coutinho, Pedri dhe Dembele shënuan sërish për Barçën ndërsa Ferencvaros shënoi golin e nderit me Kharatin në min 71’ nga pika e bardhë e penalltisë. Kjo penallti u shkaktua nga Pique që u largua me të kuq. Kështu katalanasit e nisin më së miri edicionin e ri të Champions League nën drejtimin e Ronald Koeman.

Goli i Haaland nuk i mjaftoi Dortmundit përballë një Lazioje në super formë që mposhti verdhezinjtë 3-1. Për bardhekaltërit shënuan Immobile dhe Akpa ndërkohë që iu shtua edhe autogoli i Hitz.

Ndërkohë në sfidat e tjera të Champions u shënuan këto rezultate:

Lexo edhe :  Kërcënimi i Vuçiç për luftë/ Ish-komandanti i UÇK: Nëse është i vendosur të vdesë, e presim në Kosovë

Dinamo Kiev 0-2 Juventus

Zenit 1-2 Club Brugge

Chelsea 0-0 Sevilla

Leipzig 2-0 Bassaksehir

Rennes 1-1 Krasnodar

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Nëse pini një filxhan kafe në ditë, shumica prej jush do të luftojë këtë problem

Një filxhan kafe në ditë është “ilaç”… kështu thonin të vjetërit vite më parë duke ngatërruar kënaqësinë dhe relaksin...

Rama sot konferencë për t’ju përgjigjur Bashës për vdekjet nga Covidi

Kryeministri Edi Rama pritet që ta dalë në deklaratë zyrtare në lidhje me pretendimet e kreut të PD-së për manipulimin e shifrave të vdekjeve...

Ulje të ndjeshme temperaturash dhe reshje shiu, ja si do jetë moti sot

Territori shqiptar në pjesën më të madhe të vendit do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare. Por në zonat jugore vranësirat do të...

Politika përplaset për numrin e të vdekurve nga Covid, mjekët kundërshtojnë Bashën

Pas denoncimit që kreu i PD-së Lulzim Basha bëri mbi shifrat e vdekjeve nga “Covid-19”, duke pretenduar se numri i pacientëve që kanë humbur...

Kurimi i Covid në Turqi, shqiptarët shpenzuan rreth 19 mln euro! Flasin ekspertët

Nga fillimi i pandemisë së COVID-19, nga aeroporti i Rinasit kanë fluturuar 565 chartera ambulancë drejt Turqisë dhe më pak drejt Italisë, duke u...

Lajme të tjera

Web TV