Dendias apel Gjermanisë, Italisë dhe Spanjës të ndalojnë eksportet e armëve në Turqi

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias i ka dërguar letra homologëve të tij gjermanë, spanjollë dhe italianë, duke i nxitur ata të mos eksportojnë më me armë Turqinë.

Siç raportojnë mediat greke ,ministri Dendias iu drejtua homologëve të tij nga Gjermania, Heiko Maas, Spanja, Arancha Gonzalez-Laya dhe Italia, Luigi Di Maio, duke treguar veprimet e fundit provokuese të Turqisë, të cilat, siç nënvizon ai, synojnë krijimin e një de-facto statusi me mjete ushtarake.

Sipas “Protothema”, ministri Grek kujtoi kolegët e tij në lidhje me ndërhyrjen përkatëse nga Kryeministri Kyriakos Misotakis në Këshillin e fundit Evropian mbi detyrimin e Shteteve Anëtare të BE, për të pezulluar eksportet e pajisjeve ushtarake vendet që e përdorin këtë pajisje për veprime sulmuese ose destabilizim rajonal, ashtu si po vepron Turqia.

Sidomos në letrën e tij drejtuar homologut të tij gjerman, Ministri Grek kërkoi që të pezullohen lejet e eksporteve për pajisje të caktuara ushtarake në Turqi, të tilla si nëndetëse, fregata, avionë dhe forca të blinduara.

Ditën e sotme Dendias zhvilloi një vizitë zyrtare në vendin tonë ku u takua me kryeministrin Rama, presidentin Meta dhe kryedemokratin Basha. Pas takimit, Rama njoftoi sot se për çështjen e detit, ata vendosën t’i drejtohen Drejtësisë Ndërkombëtare.

 

Pa.Va/Fjala.al

 

 

Të fundit

Fundi ka qenë më i tmerrshëm”- Anxhela Peristeri rrëfen si e përjetoi COVID

Anxhela Peristeri ka rrëfyer se e kaloi koronavirusin disa kohë më parë gjatë një udhëtimi në Greqi. Këngëtarja tregoi se...

Shifra rekord/ 19 viktima dhe 711 raste të reja me COVID në Kosovë

19 viktima dhe 711 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë. Lajmi është publikuar nga Instituti Kombëtar i...

Akuzat për fshehjen e numrit të viktimave, Rama do të flasë sot

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se sot, në orën 18:00, do të japë një mesazh për shqiptarët pas akuzave të opozitës për fshehjen e...

Sulmohet me gurë Qendra e re Shëndetësore në Elbasan, reagon Taulant Balla

Dhunohet qendra shëndetësore në Elbasan, goditen me gurë dritaret, thyhen xhamat. Deputeti Taulant Balla e konsideroi një akt të paprecedent dhunimin e kësaj qendre shëndetësore...

Infektohet me Covid-19 Koço Kokëdhima dhe bashkëshortja e tij

Është infektuar me Covid-19 ish-deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, Koço Kokëdhima dhe bashkëshortja e tij. Kokëdhima është edhe Presidenti i Apolonisë, ndërsa nuk është e...

Lajme të tjera

Web TV