Mosmbajtja e maskës, policia vendos 522 gjoba për të “pabindurit”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia ka vendosur ditën e sotme 522 gjoba për personat të cilët nuk kishin vendosur maskën.

Siç është parashikuar dhe në aktin normativ këta persona janë gjobitur më një vlerë prej 3 mijë lekësh, si masë administrative për parandalimin e përhapjes së Covid-19.Ndërkohë 12 prej tyre u shoqëruan në komisariat pasi nuk kanë treguar mjete identifikimi gjatë momentit të ndalimit.

Në datë 15 hyri në fuqi ligji për mbajtjen e detyruar të maskave, si në ambiente të hapura, por edhe në ambiente të mbyllura.Sipas vendimit të qeverisë, personat të cilët nuk mbanin maskën do të gjobiteshin dhe gjoba do ti shtohej si detyrim faturës së energjisë elektrike.

Kjo masë u mor si një formë parandaluese, për të shmangur rritjen e numrit të personave të infektuar.

Kujtojmë se ditën e djeshmë në vendin tonë u regjistruan 295 raste të reja dhe 3 viktima.  /Ra.My.Fjala.al/


Të fundit

Parashikimi “i nxehtë” / Televizioni transmeton filmin erotik në vend të motit (VIDEO)

Parashikimi i motit në një televizion lokal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishte më shumë “se i nxehtë”. Teknikët...

Serbët protesta në Kosovë, ja çfarë është paralajmëruar

Gjatë nëntorit, “E djathta serbe nga Serbia” pritet që të organizojë një tubim në veri të Kosovës, në mbështetje të komunitetit serb që jeton...

Gjykata Kushtetuese rrëzon Rovena Gashin dhe vulos shkarkimin

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar një kërkesë të ish prokurores Rovena Gashi, për të hedhur poshtë procesin ndaj saj në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit,...

Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi se ky program ka qenë...

Rama bën ndryshime në qeveri

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme ka emëruar Enkelejda Muçajn zëvendësministre të Infrastrukturës dhe Energjisë. VENDIMI I PLOTE EMËRIM NË DETYRË Në mbështetje të nenit 100...

Lajme të tjera

Web TV