Takimi Liga Profesioniste-Ministri e Financave, Libohova: Një hap në drejtimin e duhur

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Në takimin e zhvilluar në kryeqytet, në mjediset e Ministrisë së Financave, midis përfaqësuesve të Ligës dhe qeverisë, ka qenë i pranishëm edhe Presidenti i Ligës Profesioniste të Futbollit, Edvin Libohova, i cili, duke folur për mediat, pohoi se ishte një hap në drejtimin e duhur.

Është një hap pranë zgjidhjes. Problemet që u diskutuan ishin në 2 pjesë, në 3 pikat më pak të rëndësishme, për të cilat gjetëm gjuhën e përbashkët dhe do të jemi një prononcim nga Ministria e Financave së shpejti”, – ka deklaruar ai.

Ndërkohë që për Ligjin e Sponsorizimit që është dhe “thembra e Akilit” e gjithë kësaj situate, debatuam duke propozuar dhe gjetur atë që do të jetë më e mirë, – ka vijuar Libohova.

Ditën e premte do të kemi një përgjigje përfundimtare për një zgjidhje e cila do të pranohet edhe nga komuniteti i sportit dhe futbollit për të filluar një epokë të re. Futbolli do të fillojë mbasi ne të kemi një përgjigje e cila do të kënaqë kërkesat tona. Nuk mund të them që do të fillojë këtë javë apo javën tjetër. Nuk morëm asnjë propozim nga ministrja, vetëm diskutim.

Nuk ka një variant të miratuar, në tavolinë janë 2 varjante, ai ekzistues dhe ai i propozuar nga ne, – ka theksuar kreu i LFP-së-. – Ekspertët, bashkë me ministren po diskutojnë që cili nga variantet kënaq ekzigjencat tona. Ne këmbëngulim te varianti jonë. Do të presim deri ditën e premte për të marrë një përgjigje.

Akoma nuk ka dakortësi. Nuk është e lehtë, negociatat zgjatin. Varjantet ministria do t’ia propozojë kryeministrit. Përgjigjen përfundimtare e presim nga kryeministri. Varianti që ka kërkuar Liga ka brenda elasticitetin për t’u diskutuar.”

Lexo edhe :  Shuhet në moshën 88-vjeçare Petrit Murzaku, sportisti që sfidoi disiplinat

Nuk mund të zgjidhen me një të rënë të lapsit. Ministria do të paraqesi shumë shpejt qëndrimin e saj për zgjidhjen e të 3 pikave, që janë të pranueshme nga komuniteti i sportit.

Bojkoti vazhdon deri në përgjigjen përfundimtare që të kënaqi kërkesat tona”, – ka përfunduar Presidenti i Ligës Profesioniste të Futbollit, Edvin Libohova, duke folur pas takimit në Ministrinë e Financave./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Shifra rekord/ 19 të vdekur dhe 846 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri në 24 orë

Shifra rekord infektimesh të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit, ku 846 persona kanë rezultuar pozitivë në...

Horoskopi për nesër, e diel 6 dhjetor 2020!

DASHI Pritet një ditë shumë pozitive për shenjën tuaj, duke filluar nga sfera sentimentale. Janë të mundshme disa keqkuptime në punë, mbase me grindje dhe...

Pfizer: Nuk jemi të sigurt që të vaksinuarit nuk e transmetojnë COVID-19

Marrja e vaksinës anti COVID-19, Pfizer, nuk garanton mostransmetimin e koronavirusit. “Unë mendoj se kjo është diçka që duhet të shqyrtohet. Ne nuk jemi të...

14 viktima dhe 560 raste të reja me COVID në Kosovë

Kosova ka regjistruar 14 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit dhe 560 raste të reja pozitive në 1.620 testime. Sipas të dhënave të...

Covid/ Rusia fillon vaksinimin nga Moska, 70 qendra që ndihmojnë procesin

Rusia po fillon programin e saj të vaksinimit Covid-19, me klinikat në Moskë të cilat kanë prioritet ata që janë më të rrezikuar nga...

Lajme të tjera

Web TV