Inceneratori ndriçon dhe ngroh Vjenën, qytetin e Mozartit, por tmerron Shqipërinë e helmuar nga plehrat

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Nga Prof. Dr. Seit SHALLARI

Megjithëse ende plehrat janë nëpër rrugë, përrenj dhe lumenj, media vazhdon të flasë për sagën ose serialin “incenerator”, thua sikur nga oxhaku i tyre dalin shtëllungat e Coronavirusit.

Këta që i fryjnë fyellit as që e kanë idenë se Shqipëria është shëmtuar dhe helmuar për 30 vite rresht nga plehrat. Qytetarët, përfaqësuesit e komuniteteve, institucionet e gjithë shoqëria për 3 dekada nuk arriti të kuptonte dhe të ndahej nga plehrat: ne që votuam e zgjodhëm përfaqësuesit tanë, nuk ju kërkuam atyre të na largonin plehrat, nga lagja ose fshati; ata që na përfaqësuan, për tre dekada nuk u kujtuan të pastronin Shqipërinë, qytetin apo fshatin nga plehrat.

Ne Shqiptarët nuk e kemi kuptuar se bashkë me plehrat ngjizen mikrobet që vijnë bashkë me insektet nga dritaria në shtëpinë tonë, janë po ato mikrobe që tmerruan dhe morën jetën e miliona europianëve për shekuj me radhë, “murtaja, kolera, turbekulozi” dhe shumë sëmundje të tjera.

Ndaj të huajt tmerrohen kur shohin plehra në Shqipëri. Ne shqiptarët nuk e kemi kuptuar se plehrat që hedhim në lumë helmojnë burimet e ujit dhe vijnë nëpërmjet ujësjellësit në rubinetin e shtëpive tona. Ndaj të huajt çuditen kur shohin plehrat nëpër fushat, përrenjtë dhe lumenjtë tanë.

Ne shqiptarët nuk e kuptojmë se “kimikatet” që janë pjesë e plehrave ndotin tokën, ujin, ushqimet dhe depozitohen ditë pas dite në trupin tonë, gradualisht, deri sa e keqja të godasë rëndë shëndetin e të dashurve tanë.

Ndaj turistët nuk tolerojnë plehrat aty ku shkojnë. Ne shqiptarët nuk e kuptojmë sepse plehrat vrasin ngadalë dhe pa zhurmë, sepse duhen muaj ose shumë vite për të kuptuar efektet e rënda shëndetësore siç janë sëmundjet e pashërueshme: alergji, astma, sëmundje lëkure, sterilitet e deri tek mutacionet dhe sëmundjet kancerogjene etj. Ndaj ne shqiptarët duhet të kemi frikë nga plehrat.

Lexo edhe :  5 muaj para zgjedhjeve/Frrok Çupi: Frika ime, të mos zgjohen vrasësit

Inceneratorët janë bërë si përralla e gjyshes me gogolin, rrini rehat, mbajini plehrat në shtëpi ose hidhini ku të doni, sepse ju sjellim “gogol inceneratorin”.

Askush nuk flet për teknologjinë e inceneratorëve ose mënyrën se si ata duhet të funksionojnë. Ndërkohë prej dekadash në mes të Vjenës, plehrat digjen në një incenerator duke mbajtur të pastër, duke ngrohur dhe ndriçuar gjatë dimrit qytetin e Mozartit.

Të fundit

“Kjo është dhunë”, e ftuara kërcënon me largim nga emisioni

Në emisionin ‘Rudina’ ditën e shtunë u diskutua ligji i ri për dhunën në familje. Të ftuara në studio...

Ndarja nga jeta e Bashkim Koplikut, Basha: Dha kontribut të pakursyer që në ditët e para të krijimit të PD

Kryedemokrati Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimin e tij familjes së të ndjerit Bashkim Kopliku, ish-zv kryeministër dhe ish-zv ministër i Brendshëm. Përmes një postimi...

Balla: Masat lehtësuese të qeverisë kanë zbutur efektet negative të pandemisë tek biznesi

Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit, Taulant Balla i shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë Gledian Llatja zhvilluan takime me bizneset e...

Fenomeni i çuditshëm shokon studiuesit në Australi, fëmijët e prindërve të infektuar kanë zhvilluar…

Shkencëtarët në Australi janë shtangur kur kanë hasur një rast të çuditshëm ku fëmijët e prindërve të infektuar me Covid-19 kanë zhvilluar antitrupa jashtëzakonisht...

Reshat Arbana për Muharrem Fejzon: U shkëput një gjerdan i kinemasë shqiptare

Aktori i njohur, Reshat Arbana ka reaguar pas vdekjes së regjisorit Muharrem Fejzo. Ai e ka cilësuar ndarjen nga jeta të regjisorit si një...

Lajme të tjera

Web TV