Alarm për sulme terroriste kundër shtetasve amerikanë në Turqi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasada amerikane në Turqi ka ngritur alarmin për sigurinë e qytetarëve amerikanë dhe të huajve të tjerë në vend.

Mësohet se nga të dhënat e shërbimeve sekrete amerikane, po përgatitet një sulm kundër tyre dhe, menjëherë ambasada ka pezulluar përkohësisht shërbimet konsullore.

‘’Kemi marrë raporte të besueshme për sulme terroriste dhe rrëmbime kundër shtetasve nga SHBA, në qytete si Stambolli dhe jo vetëm’’, deklaroi ambasada.

Zyrtarët u kanë bërë thirrje qytetarëve të tregojnë kujdes, veçanërisht në ndërtesa të mëdha zyrash, qendra tregtare dhe vende të tjera ku mblidhen të huajt.

Shërbimet e qytetarëve dhe vizave do të pezullohen përkohësisht në të gjitha konsullatat amerikane në Turqi.

Zëdhënësi i ambasadës amerikane falenderoi qeverinë turke për mbështetjen dhe sigurimin e qyetatërve në Turqi.

Kjo nuk është hera e parë për ngritjen e një alarmi të tillë. Më parë, një grup i ekstremit të majtë ka shënjestruar ambasadën amerikane në Ankara./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Rrëfehet si kurrë më parë Anxhela Peristeri: I kam dalë makinës para që të më shtypte

E ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Why Not” ka qenë këngëtarja e njohur Anxhela Peristeri. Ajo tregoi më...

“Numëro ditët”/ MatoLale i bëri diss, Noizy i publikon bisedat private dhe e paralajmëron

Noizy dhe MatoLale në verë të vitit të shkuar sollën këngën “Adrenalinë”, që rezultoi një super hit. Mirëpo më vonë marrëdhënia miqësore mes dy...

“Një tjetër zhvillim”/ Rama poston videon: Si duket Kalaja e Krujës natën me ndriçimin artistik

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video nga Kalaja e Krujës, pasi kjo e fundit është restauruar dhe i është vendosur ndriçimi artistik. Rama thotë...

Duke nisur nga gjyshja në kërkim të “shpirtit binjak”, ju prezantojmë me konkurrentet e “PërPuthen 40”

Katër konkurrente femra i janë bashkuar “PërPuthen40” mbrëmjen e sotme, ndërsa zonjat simpatike u prezantuan në mbrëmjen e sotme të “PërPuthen” Prime. Njëra prej tyre...

Rrëzohet helikopteri duke i marrë jetën miliarderit, Macron: Vdekja e tij është një humbje e madhe

Miliarderi francez Olivier Dassault ndërroi jetë pasditen e sotme pasi helikopteri ku po udhëtonte u rrëzua. Helikopteri që u mori jetën biznesmenit dhe pilotit...

Lajme të tjera

Web TV