Kini kujdes çfarë maske blini dhe vini

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Unë nuk jam ndikues, por merrem çdo ditë, si avokat i ndërmarrjes, me luftën kundër falsifikimit, duke ndier detyrën etike për të përcjellë një mesazh të ri, veçanërisht për ata që blejnë në internet: “Kini kujdes se çfarë maske blini dhe vini”.

Po, sepse, ashtu siç është folur shumë, nëse duhet të vihet apo jo dhe të vihet pak apo aspak, ose ndoshta fare, në vend të kësaj flitet se cilat maska ​​kualifikohen si pajisje autentike mbrojtëse personale dhe detyrën për të qenë të kujdesshëm ndaj produkteve të ngjashme që shiten me çmime shumë më të ulëta se origjinalet, ose të transmetuara përmes kanaleve të paautorizuara që shpesh i hasni, në mënyrë naive, në internet.

Dhe është pikërisht kjo javë, kushtuar çështjes së antifalsifikimit, e cila, pikërisht në periudhën e karakterizuar nga e ashtuquajtura “urgjencë Covid”, ka nxitur lloje të reja të krimit të organizuar. Një krim që ka ushqyer gjithmonë nevojat e të tjerëve dhe ka nuhatur çështjen “pandemike”, duke vënë duart mbi maska ​​dhe ilaçe fantazmë anti-Covid që kanë qenë dhe janë, përsëri, aq shumë të nevojshme.

Falsifikimi, duke u mbështetur në panikun e “lundrimit të konsumatorëve” në kërkim të zgjidhjeve ose pajisjeve, në fakt, përfshin dëmtime shumë të larta në ekonomi, duke rrezikuar sigurinë publike në të mirë të krimit të organizuar ndërkombëtar. Dhe kështu, për çdo kulm të ri të infeksioneve, është edhe një mundësi për mafien (dhe jo vetëm) për të kontrolluar “territoret në nevojë” duke rinovuar ofertat e tyre sipas kërkesave të tregut: sot FFP2 dhe FFP3, nesër maska ​​të markës pa homologë, ilaçe që shpëtojnë jetë që përmbajnë placebo bikarbonate. Por për të gjetur kriminelët të etur për të spekuluar mbi frikën e të tjerëve, nuk duhet të shkojmë në kërkim të të arratisurit në detyrë…

Lexo edhe :  Lajm i mirë për ata që e kanë kaluar Covid-19: Do duhet vetëm ...

Rezultatet e hetimeve të kryera nga policia dhe Guardia di Finanza kanë konfirmuar në fakt se sipërmarrës të shumtë, që veprojnë në sektorët më të ndryshëm tregtarë, pa u shqetësuar për cilësinë dhe certifikimin e sigurisë që shoqëron mallrat, me qëllimin e vetëm për të shfrytëzuar kërkesën e madhe të tregut (për shkak të rihapjes së ndërmarrjeve tregtare) kanë përfituar nga furnizimet e reja të kompanive që synojnë të përballen me mbrojtjen e punonjësve të tyre dhe sigurinë e vendit të punës, për të kthyer biznesin e tyre në atë të prodhimit të sigurinë.

Së bashku më shumë se 1,2 milionë maska ​​të klasifikuara FFP2 / KN95 dhe 64,000 maska ​​FFP3, të kapura nga Fiamme Gialle vetëm në territorin napolitan, për të përmendur një shembull. Disa që mbajnë shenjën “CE” … me ndryshimin që shkurtesa në vend të Bashkimit Evropian do të thoshte “China Export”…

Vëmendje maksimale në blerjen e këtyre produkteve, pra, për shëndetin publik edhe para dëmtimit të ekonomisë italiane, duke përdorur vetëm kanale zyrtare të shitjeve, duke marrë parasysh rreziqet e shkaktuara me blerjen e pajisjeve me origjinë të dyshimtë.

Këto janë disa rekomandime, por të rëndësishme, apo ndoshta duhet të kontaktoj një ndikues për të marrë mesazhin?

Burimi: huffingtonpost.it

Të fundit

E tmerrshme/ Automjeti ngre në ajër 62-vjeçarin në Kamëz dhe zhduket pa lënë gjurmë, thirrja e djalit të viktimës (Video)

Mbrëmë në orën 8 pa 20 të darkës në bulevardin Donald Trump, të Kamzës ndodhi një aksident automobilistik. 62-vjeçari, Ibra...

Të shtëna me armë zjarri në rrugën “5 Maji”, qëllohet drejt një automjeti (Emri)

Disa të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pak minuta më parë në Tiranë. Policia njofton se është qëlluar me armë zjarri në drejtim të...

‘Ma punuan, më vranë shpirtërisht’/ Halim Kosova zbardh mesazhet me Bashën dhe tregon si e skualifikuan nga Komisioni i Vlerësimit

Doktori i njohur, mjeku gjinekolog Halim Kosova ka bërë një rrëfim jo të zakonshëm sot në “Open”, ku ka treguar për jetën e tij...

Teuta heshtje shtypi para Vllaznisë, mungon Karabeci, por kthehet Kuro

Bregdetarët përballen të mërkurën në Durrës me kryesuesen e renditjes. Të mërkurën luhen të gjitha takimet e javës së 22-të të Kategorisë Superiore, nga...

E trishtë/ Infermieri i njohur ndërron jetë si pasojë e infektimit me covid-19 (Emri+Foto)

Nerim Vaçi nga Mati ka ndërruar jetë ditën e sotme, pasi nuk arriti dot ta fitojë betejën personale me Covid-19. Mësohet se Vaçi është i...

Lajme të tjera

Web TV