A i solli Marko Polo makaronat në Itali? Historia e vërtetë e origjinës së tyre

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Ka shumë histori që i atribuohen tregtarit Marco Polo rreth udhëtimit të tij në Azinë Lindore. Histori që transmetohen nga brezi në brez duke u bërë të vështira për t’u verifikuar sot, por që kanë shërbyer si frymëzim për shumë njerëz.

Një nga gojëdhënat më të debatuara dhe më të rëndësishme, të paktën në historinë e ‘krijimit të kuzhinës’, është ajo që tregon se ishte Marco Polo ai që solli makaronat nga Kina.

Edhe pse është e vërtetë që në Kinë bëheshin makarona, ato bëheshin me mel , një tjetër drithëra me 4,000 vjet histori. Dhe, me siguri, Marco Polo e provoi atë në të gjitha format dhe ngjyrat e saj.

Sidoqoftë, shumë kohë para se ai të udhëtonte në Kinë, për herë të parë në 1274, makaronat – siç i njohim sot – kishin kohë që konsumoheshin në Itali . Kjo, ndryshe nga ajo që tregtari zbuloi në Kinë, makaronat ishin të bëra me miell gruri të fortë (një drithër që nuk rritet në vendin aziatik për arsye klimatike) me një përmbajtje të lartë gluteni që lehtëson tharjen.

Shumë kohë para se Marco Polo të mbërrinte në Kinë, për herë të parë në 1274, makaronat – siç i njohim sot – kishin tashmë një histori të gjatë në Itali. Ky fakt është i pakundërshtueshëm, dhe mohon historinë se makaronat erdhën në Itali nga tregtari.

Dihet që pothuajse të gjitha fuqitë dominuese të Mesdheut të asaj kohe dëshironin të kolonizonin Siçilinë. Midis pushtuesve të tillë, muslimanët e pushtuan atë midis shekujve 9 dhe 11.

1154 hartografi Ceuta i mbretit Ruggero II të Siçilisë, Al-Idrisi, përmend Trabian, një vendbanim disa kilometra nga Palermo i cili prodhonte shirita të hollë brumi që i thanin dhe i quanin ‘ itriyya ‘, shkruan lavanguardia. Më vonë, ata filluan ti gatuanin ato me ujë të nxehtë.

Lexo edhe :  Të martuar prej 63 vitesh, Covid i merr jetën çiftit në të njëjtën ditë

John Dickie, një historian dhe akademik britanik i specializuar në Itali, në librin e tij Delizia! “Historia Epike e Italianëve dhe Ushqimit të tyre” (2007) hedh poshtë këtë hipotezë duke theksuar se kjo mund të ishte e mundur vetëm “nëse devetë do të ishin aq të forta sa të mbanin rrotat e rënda të mullirit të nevojshme për të përgatitur miellin , pa harruar se pushtuesit që populluan Siçilinë ishin kryesisht me origjinë barbare dhe jo arabe ”. Në fakt, autori sqaron gjithashtu se fjala ‘ itriyya ‘ nuk është as një fjalë nga arabishtja, por vjen nga greqishtja e lashtë.

Prandaj, është ende e vështirë sot të përcaktohet origjina e makaronave. Sidoqoftë, ato mund të vazhdojnë të studiohen sipas dy pikave të rëndësishme: makaronat tashmë ekzistonin në Itali para udhëtimit të Marco Polos në Kinë dhe se merita e muslimanëve, ishte ajo e përhapjes së makaronave. Klima e thatë e Siçilisë favorizoi shumë prodhimin e saj në Itali. Nga atje u përhap, në një mënyrë të tillë që në vitin 1500 konsumohej në të gjithë vendin dhe më vonë në pjesën tjetër të Evropës.

Origjina

Merita, pra, e muslimanëve, ishte mbi të gjitha ajo e shpërndarjes së makaronave.

Sot, nga jugu në veri, ka pak cepa të Evropës që nuk kanë makaronat e tyre, dhe jo gjithmonë grurë: ka edhe me drithëra të plota, pa gluten dhe plotë të tjera.

Fakti se ato gatuhen lehtë dhe shpejt bëri që shumë shpejt të konsumohen në të gjithë botën. Miliona tonë prodhohen çdo vit në botë , kryesisht nga Italia, Shtetet e Bashkuara, Turqia, Brazili dhe Rusia./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Bes Kallaku poston foto krah vëllait të Lefter Kokës dhe ironizon: Mos ma harroni këtë

Në datë 20 nëntor aktori i njohur Bes Kallaku festoi 35 vjetorin e lindjes në një lokal në Laknas...

Grabitje me armë në një karburant në Vlorë, lëndohet shitësi

Një grabitje me armë është kryer mbrëmjen e sotme në qytetin e Vlorës. Autori i maskuar, ende i paidentifikuar ka rrahur shitësin e një karburanti...

Biden prezanton të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka në plan të caktojë anëtarët e parë të kabinetit të tij të martën, tha një prej ndihmësve...

Pandemia dhe ndikimi tek të moshuarit dhe fëmijët

Situata me pandeminë COVID-19 dhe masat parndaluese për ndalimin e përhapjes së virusit, ka vënë në vështirësi edhe shtëpinë e të moshuarve si dhe...

Si ndikon stresi në shenjat e horoskopit?!

Me siguri stresi afatshkurtër, ai që zgjat disa ditë, është thelbësor për rritjen tonë, por nëse bëhet afatgjatë, mund të na krijojë probleme serioze....

Lajme të tjera

Web TV