Sëmundja e tiroides dhe diabetit, kujdesi që duhet të tregoni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në larminë e sëmundjeve që rrezikojnë shëndetin e njeriut ndodh që ky i fundit të përballet njëkohësisht me diabetin, por edhe me problemet me tiroiden. Ekspertët konfirmojnë se njerëzit që vuajnë nga diabeti i tipit 1, 2, rezistenca ndaj insulinës apo sindroma metabolike, mund të jenë dyfish të rrezikuar nga problemet me tiroiden dhe anasjelltas. Ndërlidhja mes të dyja sëmundjeve është më e fortë nëse njeriu është mbipeshë apo obez. Ekspertët e AgroWeb-it tregojnë se si t’i parandalojmë dhe t’i mbajmë nën konktroll këto sëmundje.

Sëmundjet e tiroides dhe sheqernat në gjak

Hormonet dhe tiroidja luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e proceseve biologjike në organizëm. Tiroidja ndërhyn te metabolizmi dhe mund t’i tjetërsojë nivelet e sheqernave në gjak, duke rritur rrezikun e shfaqjes së diabetit. Te diabetikët, kjo gjendër gjithashtu vështirëson edhe mbajtjen nën kontroll të sheqerit në gjak. Ekspertët konfirmojnë se hipertiroidizmi dhe hipotiroidizmi kanë lidhje direkte me nivelet në rritje të glukozës në gjak. Ata besojnë se sëmundja e tiroides mund të nxisë nivelet e larta kronike të sheqerit në gjak. Këto të fundit nxisin sindromën metabolike ose, siç njihet ndryshe, gjendjen e paradiabetit. Nëse kjo gjendje nuk trajtohet, mund të transformohet në diabet të tipit 2.

Sëmundjet e tiroides dhe insulina

Diabeti mund t’i tjetërsojë nivelet e hormoneve të tiroides. Insulina, thonë ekspertët, imiton veprimet e hormoneve dhe ul prodhimin e tyre nga tiroidja. Insulina bën edhe të kundërtën e veprimit të hormoneve, duke rritur nivelin e tyre. Hipertiroidizmi përshpejton metabolizmin dhe përpunimin e insulinës prej tij. Hipotiroidizmi bën të kundërtën, duke rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Parandalimi dhe mbajtja nën kontroll e sëmundjeve

Njerëzit e diagnostikuar me sëmundje të tiroides apo diabet duhet të angazhohen në mbajtjen e një peshe të shëndetshme trupore. Nëse njeriu i prekur nga sëmundjet e tiroides është i vëmendshëm ndaj nivelit të glukozës në gjak, ai do të jetë në gjendje të parandalojë diabetin dhe anasjelltas. Sëmundjet e tiroides mund t’i luhasin ndjeshëm nivelet e insulinës dhe vështirësojnë mbajtjen nën kontroll të saj. Ekspertët thonë se ushqyerja e shëndetshme dhe medikamentet për hormonet dhe sheqernat në gjak janë thelbësore. Nëpërmjet tyre njeriu mund të parandalojë komplikacione afatgjata të të dyja sëmundjeve.

Të fundit

Armand Plaka: Ju tregoj se çfarë kryeministri do jetë Albin Kurti

Armand Plaka bën profilin politik të kryeministrit të ri të Kosovës Albini Kurti. I ftuar në emisionin HARD TALK...

“Tradhtarë! Më vjen keq për Kosovën”/ Aida Shtino del kundër Albin Kurtit e Vjosa Osmanit

Moderatorja e njohur shqiptare Aida Shtino ka komentuar zgjedhjet e mbajtura ditën e djeshme në Kosovë. Ndërkohë që rrjetet sociale gëlojnë nga urimet për Albin...

“Si ka mundësi?”, reagon Vuçiç pas zgjedhjeve në Kosovë, ironizon politikanen

Presidenti i Kosovës, Aleksandër Vuçiç në një deklaratë  për mediat serbe përgëzoi Listat Serber për fitimin e shumicës së votave të serbëve në zgjedhjet...

Noizy ‘gjuan’ Bebe Rexhën në foton sensuale me të brendshme (Foto)

Këngëtarja me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha, këtë të hënë ka sjellë imazhe tejet atraktive në rrjetin e saj social Instagram. Bukuroshja bjonde u shfaq me...

“Dëshiron të bashkohesh me mua?”, Musk i propozon Putinit, Kremlini i kthen përgjigjen e papritur

Elon Musk dëshiron të zhvillojë një bisedë me Vladimir Putin në aplikacionin e tij të ri të preferuar, Clubhouse, i cili bazohet vetëm në...

Lajme të tjera

Web TV