“Deja Vu”/ 27-vjeçari vritet nga Policia, shpërthejnë protestat në SHBA

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Në SHBA kanë shpërthyer protestat masive pasi policia qëlloi për vdekje një 27-vjeçar, një ngjarje e ngjashme me atë të George Floyd.

Protestuesit kanë djegur makinat që ju kanë dalë përpara dhe kanë thyer xhama dyqanesh, sipasa asaj që raportojnë mediat ndërkombëtare.

Policia ka deklaruar se i riu, i identifikuar si Ualter Uallace ka pasur thikë në momentin që e kanë thirrur për t’u dorëzuar. Sipas policisë, ai nuk është dorëzuar dhe vrasja ishte e vetmja mënyrë. Qindra qytetarë kanë vërshuar në rrugë për të protestuar kundër aktit policor.

Kjo është ngjarja e dytë e kësaj natyre brenda pak muajsh në SHBA, ku vendi më herët u përfshi nga gjendja kaotike e shkaktuar nga protestat masive për shkak të vrasjes së George Floyd nga forcat policore.

Pa.Va/Fjala.al

 

Të fundit

Mblodhi para për tërmetin në emër të Ramës, si i shpëtoi burgut i riu nga Lezha

Gjykata e Lezhës shpalli fajtor një 30-vjeçar i cili shfrytëzoi situatën e jashtëzakonshme të krijuar nga tërmeti i 26...

Zgjedhjet brenda LSI/ Anëtarësia voton sot për kreun e partisë dhe forumet drejtuese

Ka nisur sot në orën 09:00 procesi i zgjedhjeve brenda Lëvizjes Socialiste për Integrim, që do të zgjasë deri në orën 16:00. Anëtarët e LSI-së...

Pse u krijua Legaliteti?!

Nga Ekrem Spahiu

Mali i Zi shtrëngon masat në kufirin me Shqipërinë, publikohen rregullat e reja

Kufizohet lëvizja në pikat kufitare të Hanit të Hotit dhe Muriqanit, për shkak të situatës së rënduar nga pandemia e koronavirusit. Referuar shifrave në rritje...

Nuk iu bind policisë për të ndaluar, i riu largohet dhe përplas disa makina

Një 20 vjeçar ka rënë në pranga pasi nuk i është bindur urdhërit të efektivëve të Policisë së Durrësit për të ndaluar. Sipas njoftimit, “në...

Lajme të tjera

Web TV