“Duhet ta kishim bërë më herët”/ Merkel thirrje Europës: Të izolohemi sërish!

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Gjatë samitit i cili u zhvillua online me krerët e shteteve Europiane, Kancelarja gjermane Angela Merkel u bëri thirrje që të izolohen sërish pasi sipas saj kjo është mënyra e vetme për të thyer pandeminë.

 “Ne duhet ta kishim bërë më herët”, mësohet të jetë shprehur kancelarja gjermane sipas mediave të huaja.

“Sonte po diskutoj situatën e COVID-19 me udhëheqësit e BE. Qytetarët me të drejtë janë të shqetësuar dhe të lodhur. Por na duhet durim, disiplinë dhe solidaritet për të ngadalësuar përhapjen e këtij virusi”, u shpreh Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

“E gjithë Evropa është në syrin e stuhisë. Ne duhet të përballemi së bashku me këtë krizë”, tha Kryeministri belg Alexander de Croix.

Franca, e cila dje shpalli një bllokim të përgjithshëm të paktën deri më 1 dhjetor, njoftoi sot 47 637 raste të reja të konfirmuara, në krahasim me 36.437 dje. Numri i përgjithshëm i infeksioneve arriti në më shumë se 1.28 milion, ndërsa numri i të vdekurve u rrit me 235, me 36.020 vdekje në total.

Numri i njerëzve të pranuar në spitale me virus ka rënë në 976 sot, pas tre ditësh radhazi me rreth 1,200 pranime në ditë. Aktualisht, 21,183 njerëz janë duke u trajtuar me Covid-19, ndërsa numri i njerëzve në njësitë e kujdesit intensiv është rritur në 3,156. Ri-karantina në Francë do të shkaktojë një rënie të aktivitetit ekonomik me rreth 15%, vlerësoi sonte Ministri i Financave Bruno Le Mer.

Ndërkohë, në Gjermani, ku u vendos bllokim i pjesshëm, qeveria vlerëson se do të hedhë 10 miliardë euro në ekonomi vetëm për të mbështetur bizneset e prekura nga masat kufizuese.

Pa.Va/Fjala.al

 

Të fundit

Shifra rekord/ 19 të vdekur dhe 846 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri në 24 orë

Shifra rekord infektimesh të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit, ku 846 persona kanë rezultuar pozitivë në...

Horoskopi për nesër, e diel 6 dhjetor 2020!

DASHI Pritet një ditë shumë pozitive për shenjën tuaj, duke filluar nga sfera sentimentale. Janë të mundshme disa keqkuptime në punë, mbase me grindje dhe...

Pfizer: Nuk jemi të sigurt që të vaksinuarit nuk e transmetojnë COVID-19

Marrja e vaksinës anti COVID-19, Pfizer, nuk garanton mostransmetimin e koronavirusit. “Unë mendoj se kjo është diçka që duhet të shqyrtohet. Ne nuk jemi të...

14 viktima dhe 560 raste të reja me COVID në Kosovë

Kosova ka regjistruar 14 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit dhe 560 raste të reja pozitive në 1.620 testime. Sipas të dhënave të...

Covid/ Rusia fillon vaksinimin nga Moska, 70 qendra që ndihmojnë procesin

Rusia po fillon programin e saj të vaksinimit Covid-19, me klinikat në Moskë të cilat kanë prioritet ata që janë më të rrezikuar nga...

Lajme të tjera

Web TV