Itali, miratohen masat për të parandaluar përhapjen e virusit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri italian, Giuseppe Conte është shprehur sot se do të ashpërsojë më shumë masat antiCovid.

Në një fjalim që mbajti në foltoren e parlamentit ai u shpreh se në vendet që janë më të rrezikuara do të ashpërsohen masat ku në të përfshihen ndalimin e udhëtimit në rajonet më të goditura të pandemisë, futjen e vendit në shtet-rrethim gjatë natës.

Conte gjithashtu u shpreh se vendi do të ndahet në tre kategori në varësi të nivelit të rrezikut dhe se masat e reja anti-Covid do të miratohen përpara ditës së mërkurë.

Muzeumet dhe ekspozitat u mbyllën në të gjithë territorin kombëtar, madje edhe në rajone ku rreziku i infektimit është më pak i përhapur. Për të gjithë territorin kombëtar ne ndërhyjmë vetëm me masa specifike që ndalojnë përhapjen e virusit: mbyllja e qendrave tregtare, dhomave të lojërave, sallave të bingos dhe këndeve të basteve.

 Ne parashikojmë kufizime për udhëtimet në mbrëmje dhe mësimi në distancë për shkollën e mesme. Kurba e infektimit ka bërë të nevojshme që ne të përgatisim një grup të ri masash shtrënguese dhe t’i miratojmë ato përpara së mërkurës,” tha Conte.

Që nga fillimi i pandemisë Italia është një nga vendet më për prekura nga Covid-19 në të gjithë botën. Në Itali janë regjistruar 709,335 persona pozitiv me Covid-19 ndërsa 38,826 kanë humbur jetën./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

“16 vjeçe? Po atë më sill mua!”/ Prostituta ofron të bijën e mitur dhe shoqen në mes të Tiranës

Emisioni “Stop” publikoi këtë të martë disa kamera të fshehta ku prostitucioni, edhe pse i ndaluar në Shqipëri, ofrohet...

Laçi jep shembull pozitiv, fiton gjyqin në FIFA për transferimin e Xhejms Adeniji

Klubet shqiptare kanë histori mjaft të hidhura me gjyqet në FIFA apo gjykatat sportive ndërkombëtare ndër vite dhe për këtë mjafton të kujtojmë rastet...

Bajerni i Mynihut synon trofeun e 6-të sezonal, trajneri Flik dhe sulmuesi Levandovski, euforikë

Trajneri Flik dhe sulmuesi Levandovski flasin për finalen e Botërorit të Klubeve me Tigresin. Do të jetë një duel midis Bajernit të Mynihut dhe...

Statistikat e Superiores/Bylis, ekipi me më shumë gjuajtje. Vllaznia pëson më pak

Pas 18 javësh të luajtura në Kategorinë Superiore skuadrat shqiptare janë konfiguruar tashmë plotësisht, ndonëse ka mbetur ende edhe gjysma e ndeshjeve për të...

E frikshme/ Fëmijët sulmohen nga qeni, filmohet momenti i tmerrshëm (VIDEO)

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Britaninë e Madhe. Mediat e huaja raportojnë se dy vajza, të moshës 2 dhe 3 vjeçe, u transportuan...

Lajme të tjera

Web TV