Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

Sa herë në ditë duhet të hani që të humbni peshë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përgjigja e kësaj pyetje shumë të kërkuar nuk është asnjëherë fikse. Kjo pasi varet nga shumë faktorë, që ndikojnë në peshën e trupit. Duke filluar që nga mosha, gjatësia, niveli i aktiviteteve fizike, dieta dhe metabolizmi.

Gjithsesi ekspertët japin disa rregulla në përllogaritjen e kalorive që ju duhen gjatë një dite.

Çfarë janë kaloritë?

Kaloritë janë njësi, që masin energjinë e një ushqimi apo pije të caktuar të cilat furnizojnë trupin. Për të humbur në peshë duhet të merrni më pak kalori nga sa trupi juaj djeg çdo ditë. Sasitë e kalorive për ushqimet e paketuara i gjeni ne tabelat që ndodhen anash apo pas produktit.

Kaloritë për gratë

Sipas ekspertëve mesatarisht një grua nga mosha 25-50 vjeç duhet të konsumojë 2000 kalori në ditë për të mbajtur peshën konstante. Ndërsa për ato që duan të humbin në peshë kjo sasi duhet të reduktohet në 1500 kalori në ditë. Në këtë mënyrë do të humbisni 0.45 kg në javë. Për gratë që kanë një jetë aktive që ecin më shumë se 5 km në ditë në mënyrë që të humbasin në peshë duhet të marrin 1700 kalori në ditë.

Gratë më të reja në moshë, gjatë të 20-tave kanë nevojë për më shumë kalori se gratë në të 50-tat. Nëse jeni në të 50-tat trupi juaj kërkon maksimumi 1800 kalori për të mbajtur peshën që keni dhe 1300 kalori për të humbur në peshë.

Kaloritë për burrat

Për burrat mesatarisht kaloritë llogariten tek 2600 në dit për të mbajtur peshën e tyre në moshat 25-45 vjeç. Ndërsa për të humbur në peshë ju duhet të konsumojnë 2100 kalori në ditë.

Lexo edhe :  Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër gjatë të nxehtit përvëlues

Për personat që merren me aktivitet fizik apo ecin mbi 5 km në ditë sasia e kalorive për të mbajtur peshën që keni duhet të jetë tek 2800-3000 kalori në ditë ndërsa për ta humbur atë mundohuni të mos i kaloni 2500 kaloritë. Kjo shifër ulet edhe më shumë tek personat mbi 60 vjeç në 2200 kalori për të humbur në peshë.

Për fëmijët

Tek fëmijët sasitë e kalorive sigurisht që janë më të ulëta, por kjo varet shumë dhe nga mosha, gjatësia apo pesha e fëmijës. Një fëmijë i vogël kërkon mesatarisht 1200-1400 kalori në ditë, shkruan agroweb. Për fëmijët pak më të më mëdhenj, në adoleshencë që merren me aktivitet fizik kjo shifër shkon tek 2000-2800 kalori në ditë. Gjithsesi gjatë procesit të rritjes fëmijëve nuk duhet t’ia numëroni kaloritë për të humbur në peshë. Ekspertët rekomandojnë aktivitetin fizik dhe ushqyerjen e shëndetshme gjatë rritjes.

Si t’i ulni kaloritë

Nuk ka ndonjë formulë magjike për këtë, por mjafton të kuptoni trupin tuaj. Kaloritë janë shumë të rëndësishme për trupin ndaj mos hiqni dorë asnjëherë nga ushqimi. Në vend të dietave drastike konsumoni më shumë proteina si mishi, pini më shumë ujë, evitoni pijet me gaz dhe sheqer, ushqimet e përpunuara dhe fokusohuni tek fruta perimet.

Të fundit

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën e foshnjave të parakohshme

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri...

Zaragoza është në rrugën e duhur për të nënshkruar me mesfushorin Keidi Bare

Në një zhvillim të fundit, drejtori sportiv Juan Carlos Cordero dhe përfaqësuesi i mesfushorit shqiptar, Juanma López, kanë bërë hapa të rëndësishëm drejt nënshkrimit...

Ç’do të ndodhë mes Kimmich dhe FC Bayern? Ja kur vendoset e ardhmja e yllit gjerman

Çfarë do të ndodhë mes Joshua Kimmich dhe FC Bayern? Kjo pyetje aktualisht po trazon shumë mendje në Mynih. Kontrata e 91-herë lojtarit të kombëtares...

VIDEO/ Kim Kardashian rikrijon videon virale së bashku me Andrea Bocellin

Nga India në Itali, motrat Kardashian janë gjithmonë aty ku është vëmendja. Kim dhe Khloé Kardashian bënë një sërë paraqitjesh mahnitëse në dasmën e...

Strategu i fushatës së Bill Clinton: Dyert për Biden janë mbyllur

Fushata e rizgjedhjes së Presidentit Biden ka përfunduar plotësisht, parashikoi të enjten komentatori politik i CNN dhe ish-strategu i Bill Clinton, Paul Begala. “Kam folur...

Lajme të tjera

Web TV