Martini: Pritja mori fund, Teuta është tanimë gati, Skënderbeu, kundërshtar i vështirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Trajneri i Teutës, Edi Martini, e ka cilësuar si të vështirë pritjen mëse dymujore për nisjen e sezonit të ri dhe nuk e ka fshehur kënaqësinë që topi po rrotullohet sërish. Shkodrani i stoli durrsak e ka vlerësuar lart kundërshtarin e radhës, Skënderbeun. Një periudhë e mundimshme, që po zgjaste pa fund dhe që po e vështirësonte gjithçka gjithnjë e më tepër. Kështu e ka cilësuar trajneri i Teutës, Edi Martini, pritjen mëse dymujore për nisjen e sezonit të ri.

“Problemi më i madh ka qenë programimi i planit stërvitore, – ka deklaruar ai. – U mësuam gjatë pandemisë me gati dy muaj e gjysmë pushim. Pastaj edhe motivimi ishte çështje në vete. Mendoj se jemi gati psikologjikisht dhe fizikisht. Jam mësuar me presion edhe kur isha futbollist. Presioni është pjesë e punës sonë dhe më pëlqen kjo gjë.” Për këtë arsye, shkodrani i stoli durrsak nuk e fsheh kënaqësinë që topi po rrotullohet sërish dhe 45-vjeçari thekson se grupi i lojtarëve është gati.

“Normalisht jemi gati, – ka pohuar Martini. – Ka qenë një periudhë pak problematike, pasi çdo javë bëheshim gati të nisnim kampionatin. Sidoqoftë, të shohim përpara, pasi ndeshja e parë e kampionatit është e rëndësishme.” Trajneri i Teutës e ka vlerësuar lart kundërshtarin e radhës, Skënderbeun. “Mendoj se te Skënderbeu kanë djem të rinj mjaft të talentuar, – ka thënë ai. – Bëhet fjalë për një ekip që nuk ka çfarë humbet, që po ripërtërihet.”

“Besoj se na pret një ndeshje e fortë, ndaj një ekipi me dëshirë, që vrapon shumë dhe mendoj se janë një ekip i denjë”, – ka shtuar Martini, i cili foli edhe për pritshmëritë për titullin. “Edhe po të mos dua ta them, jeni ju që e keni trumbetuar, – është përgjigjur Martini. – Është e pritshme diçka e tillë. Lojtarët që janë në ekip e çuan vetë stekën lart sezonin e shkuar, duke fituar Kupën dhe Superkupën. Natyrisht që mendimi është që të jemi për titullin “kampion”.”
“Bashkë me djemtë mendojmë se do të jemi në luftë për titull deri në javën e fundit”, – ka shtuar trajneri i Teutës, i cili ka zbuluar se Blerim Krasniqi nuk do të jetë në dispozicion për ndeshjen kundër Skënderbeut, ndërkohë që nuk ka probleme për Rustem Hoxhën. I pyetur në lidhje me pozicionin e Dejvi Bregut, a shikohet ai si fantazist për të zëvendësuar Kallakun, Martini shprehet: “Dejvi është një djalë inteligjent dhe mundet të luajë në çdo rol.”

Lexo edhe :  Lojërat me dorë, në dorë të Komitetit Teknik të Ekspertëve, flet Zv/Ministrja Rakacolli

“Është vlerë e shtuar e skuadrës sonë dhe do të luajë aty ku do të kemi nevojë, – ka vijuar trajneri shkodran. “Mundësitë e shumta për përzgjedhje në sulm? Normalisht konkurrenca është e mirë, duke pasur që vjet ktheja kokën nga stoli dhe e kisha të vështirë të hidhja një lojtar në fushë. Ishin djem të rinj. Sivjet kemi shumë lojtarë”, – shprehet trajneri i Teutës, ndërkohë që në fund u pyet nëse fitorja është opsioni i vetëm kundër Skënderbeut.

“Ne do hyjmë në çdo ndeshje për fitore, nga fillimi e deri në fund. Jemi ndërtuar të tillë dhe eksperienca e lojtarëve na bën të flasim kështu, sikurse edhe ajo që kanë paraqitur në fushën e lojës, grinta, dëshira dhe pjekuria që kanë. Normalisht kur fiton Kupën dhe Superkupën fiton edhe më shumë eksperiencë dhe fiton vetëbesim”, – ka përfunduar Edi Martini.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV