Sistemi imunitar për luftimin e Covid. Vitaminat që duhet të merrni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një sistem imunitar i fortë është kyç në luftimin e sëmundjeve të ndryshme, një ndër to edhe luftimi i koronavirusit Covid-19.

Statistikat e fundit treguan se rreziku nga koronavirusi është i papërfillshëm në rastet kur të infektuarit kanë një sistem imunitar të fortë.

Çfarë duhet konsumuar për të forcuar sistemin imunitar?

Vitaminë C

Vitamina C është një nga nxitësit më të mëdhenj të sistemit imunitar. Mungesa e saj në organizëm mund t’ju bëjë më të prirur për t’u sëmurë. Ushqime të pasura me vitaminë C janë agrumet, mandarinat, luleshtrydhet, specat e kuq, sallatë, brokoli, spinaqi etj. Marrja ditore e vitaminës C është thelbësore për një shëndet më të mirë.

Vitaminë B6

Vitamina B6 është thelbësore për të mbështetur reaksionet biokimikë në sistemin imunitar. Ushqime të pasura me vitaminë B6 janë mishi i pulës, salmoni dhe peshk ton. Vitamina B6 gjendet edhe te perimet e gjelbra.

Vitaminë E

Vitamina E është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon trupin të luftojnë infeksionet. Ushqime të pasura me vitaminë E janë arrat, farat dhe spinaqi.

Sa më shumë ngjyra të kenë frutat dhe perimet, aq më mirë. Mundohuni të hani sa më shumë zarzavate dhe fruta, për të marrë lëndë ushqyese që nxisin përmirësimin e shëndetit. Vlen të theksohet se duhet të qëndroni gjatë gjithë kohës së hidratuar. Pini shumë ujë.

Të tjera produkte që nxisin sistemin imunitar janë: xhenxhefili, kosi, bajamet, shafrani, çaji jeshil dhe kivi.

Nëse dyshoni në cilësinë e dietës suaj ushqimore, konsultohuni me mjekun nëse duhet t’i merrni vitaminat si suplemente./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit...

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët se policia kishte gjetur gjurmë...

Ekspertët thonë se po krijohet në heshtje një trend i ri për bukurinë

Mbase nuk e keni vënë re, por në botën e bukurisë ka aktualisht një lëvizje, sipas së cilës, minimalizmi konsiderohet shumë. Për të qenë...

“Nuk e ka ekzekutuar vajza”/ Karamuço nxjerr detaje nga vrasja e 50-vjeçarit në Durrës!

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nuk mund të jetë kryer nga vajza e tij 19-vjeçare Hygerta Meta. Në...

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga koalicioni qeverisës, i përbërë nga...

Lajme të tjera

Web TV