Pse mediat raportojnë rezultate të ndryshme të zgjedhjeve në SHBA?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërsa zgjedhjet në SHBA po paraqesin gradualisht rezultatin përfundimtar, një nga gjërat më konfuze është se media të ndryshme shfaqin rezultate të ndryshme për votat elektorale.

Presidenti në SHBA zgjidhet duke fituar të paktën 270 vota elektorale dhe jo nga votat popullore.

Për shkak se nuk është një sistem i centralizuar zgjedhor, është bërë e zakonshme që “tryezat e vendimeve” në televizione të ndryshme të deklarojnë fitues njërën palë, kur janë numëruar pjesa më e madhe e votave.

(Decision desk- Një tryezë vendimesh, ku një ekip ekspertësh të lajmeve, mblidhen për të analizuar të dhënat rreth rezultateve në ditën e zgjedhjeve)

The Guardian përdor si burim të dhënat e mbledhura e të analizuara nga agjencia e lajmeve Associated Press (AP).

Ekzistojnë një numër tryezash të tjera, duke përfshirë këtu dhe NBC, Fox News etj.

Në SHBA, kanalet zgjedhin të transmetojnë rezultatin nga tryezat e tyre, ose të presin që dy të tilla të konfirmojnë të njëjtin shtet.

Aktualisht, totali prej 264 votash elektorale që Joe Biden ka, përfshin dhe Arizonën ku numërimi nuk ka përfunduar ende.

Kjo pasi sipas AP, fitues rezulton demokrati Biden. Por për tryezat e tjera, jo.

Sipas AP, analizat e kryera mbi fletët e votimit për Arizonën, tregojnë se votat ende të panumëruara nuk mjaftojnë që Trump të tejkalojë ato të Biden.

Me afërsisht 80% të votave të numëruara, Biden ishte përpara me 5 pikë përqindje, me një epërsi prej 130,000 ndaj Trump, me rreth 2.6 milionë fletë votimi të numëruara.

Ekipi i Trump nuk pajtohet me këtë rezultat. Sipas tyre, përparësia e Biden aktualisht është rreth 68,000 vota në shtet, ose më pak se tre pikë përqindje, me 88% të votave të numëruara. /Re.D/Fjala.al

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV