Pse mediat raportojnë rezultate të ndryshme të zgjedhjeve në SHBA?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërsa zgjedhjet në SHBA po paraqesin gradualisht rezultatin përfundimtar, një nga gjërat më konfuze është se media të ndryshme shfaqin rezultate të ndryshme për votat elektorale.

Presidenti në SHBA zgjidhet duke fituar të paktën 270 vota elektorale dhe jo nga votat popullore.

Për shkak se nuk është një sistem i centralizuar zgjedhor, është bërë e zakonshme që “tryezat e vendimeve” në televizione të ndryshme të deklarojnë fitues njërën palë, kur janë numëruar pjesa më e madhe e votave.

(Decision desk- Një tryezë vendimesh, ku një ekip ekspertësh të lajmeve, mblidhen për të analizuar të dhënat rreth rezultateve në ditën e zgjedhjeve)

The Guardian përdor si burim të dhënat e mbledhura e të analizuara nga agjencia e lajmeve Associated Press (AP).

Ekzistojnë një numër tryezash të tjera, duke përfshirë këtu dhe NBC, Fox News etj.

Në SHBA, kanalet zgjedhin të transmetojnë rezultatin nga tryezat e tyre, ose të presin që dy të tilla të konfirmojnë të njëjtin shtet.

Aktualisht, totali prej 264 votash elektorale që Joe Biden ka, përfshin dhe Arizonën ku numërimi nuk ka përfunduar ende.

Kjo pasi sipas AP, fitues rezulton demokrati Biden. Por për tryezat e tjera, jo.

Sipas AP, analizat e kryera mbi fletët e votimit për Arizonën, tregojnë se votat ende të panumëruara nuk mjaftojnë që Trump të tejkalojë ato të Biden.

Me afërsisht 80% të votave të numëruara, Biden ishte përpara me 5 pikë përqindje, me një epërsi prej 130,000 ndaj Trump, me rreth 2.6 milionë fletë votimi të numëruara.

Ekipi i Trump nuk pajtohet me këtë rezultat. Sipas tyre, përparësia e Biden aktualisht është rreth 68,000 vota në shtet, ose më pak se tre pikë përqindje, me 88% të votave të numëruara. /Re.D/Fjala.al


Të fundit

Zgjedhjet e 25 prillit/ Policia blindon kufirin me Greqinë, Merkaj: Kemi informacion për…

Persona me precedentë kriminalë mund të shfrytëzojnë kufijtë tokësorë për të hyrë dhe dalë nga Greqia, për këtë arsye...

“Si lopë, e shpifur”/ Acarohet Bebe Rexha dhe iu kthehet në shqip ndjekësve

Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Bebe Rexha, është mjaft e drejtpërdrejtë me fansat e saj, e herë pas here u jep atyre edhe...

‘100 ditë, 100 arritje’/ Rama: 8 milionë turistë do të vizitojnë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në “Instastory” ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të dytë. Teksa na ndajnë edhe 2...

“Një për të gjithë e të gjithë për një”/ Nga fjalët e ngrohta të nënës së tij, Anetës dhe të Lindës, tek kujtimet e...

Kryeministri Edi Rama, e ka nisur mëngjesin e sotëm me një video të veçantë të jetës dhe karrierës së tij politike. Gjatë videos me fjalët...

Deklarata e Xhelal Mziut/ Reagon ashpër Mero Baze: Urdhri është ‘vrisni këdo që dyshoni’

Analisti dhe gazetari Mero Baze ka reaguar ashpër pas publikimit të një videoje, ku drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun Dibër, Xhelal Mziu...

Lajme të tjera

Web TV